zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Trápia vás bolesti hrdla či zubov alebo máte herpes? Tento zázrak mal doma kedysi každý, dnes ho už však nevieme správne používať

Vzniká zmiešaním tráviciacích enzýmov včiel a živicových látok produkovaných rastlinami, pri ktorom vznikajú takzvané adhezívne látky, ktoré nazývame propolis.

Včely potrebujú propolis, aby ochránili seba a očistili svoje úle, no využiť ho môžu aj ľudia – konkrétne na terapeutické účely.

Emergence

Hoci propolis je známy už celé tisícročia, ľudstvo ešte stále iba odhaľuje všetky jeho užitočné vlastnosti. Vedeli ste napríklad, že ho možno žuť, pridávať do mlieka (napríklad proti kašľu) ale možno ho použiť aj vo forme tinktúry?

Liečivé vlastnosti propolisovej tinktúry

Orálna konzumácia propolisovej tinktúry prispieva k posilneniu imunitného systému, zníženiu zápalu, a tiež pôsobí ako antioxidant. Pri vonkajšom použití ním možno dezinfikovať a hojiť rany, no tinktúra zároveň regeneruje pokožku, zanestetizuje a zabije tiež plesňové infekcie.

Lekári predpisujú propolis pri množstve rôznych stavov a chorôb, vrátane liečby zápalu mandlí, faryngitídy (zápalu hrtana), zápalu prínosových dutín, otitídy (zápalu ucha), zápalu priedušnice, priedušiek či pľúc. Dokáže tiež odstrániť veľa vírusových infekcií (chrípka, herpes). Preto je využívaný aj pri všetkých druhoch zubných problémov, v gynekológii, a dokonca pomôže prekonať žalúdočné ochorenia.

10%-ná propolisová tinktúra je najčastejšie využívaná na lekárske účely. Je možné ju zakúpiť v lekárňach a už aj malá 25 ml fľaštička vydrží veľmi dlho. No môžete si ju vyrobiť aj sami.

Ako používať propolis

  1. Pri angíne a faryngitíde, kloktadlo z tinktúry sa zriedi s roztokom chloridu sodného v pomere 1:10.
  2. Rovnakú koncentráciu možno použiť na vyplachovanie úst v prípade zubných ochorení.
  3. Pri zápale prínosových dutín a ďalších infekcií dutín použite rovnaké riešenie popísané vyššie, čím dôjde k zavlaženiu nosa.
  4. Pri zápale stredného ucha umiestnite kúsok vaty nasýtenej tinktúrou do ucha. U detí možno rozriediť tinktúru s teplou vodou v pomere 1:1. U dospelých je tiež možné použiť dve kvapky 5% tinktúry do každého ucha, kým sa neuzdraví.
  5. Inhalácia propolisovej tinktúry môže byť užitočná pri liečení ochorení dýchacích ciest. Pridá sa jedna kvapka tinktúry k 5 ml roztoku chloridu sodného, ​​potom sa roztok sa prenesie do inhalátora.
  6. Ako všeobecné tonikum: rozpustí sa 15-20 kvapiek tinktúry v lyžici mlieka alebo vody a vypije sa asi 30 minút pred jedlom.
  7. Pri liečbe žalúdočných ochorení rozpustite 15-20 kvapiek tinktúry v 100 ml teplej vody a vypite asi 30 minút pred jedlom.
  8. Pri liečbe poranení na koži či oparoch, či rôznych poškodeniach na nohách a nechtoch spôsobených hubovými infekciami: aplikujte neriedenú tinktúru ako krém a použite obväz.

 

Nezabudnite, že svoju diagnózu a použitie propolisu by ste najskôr vždy mali prekonzultovať s lekárom.

Propolis by nemal byť používaný ľuďmi, ktorí sú alergickí na včelie produkty. Deti, tehotné ženy a vodiči by sa mali vyhnúť orálnemu užívaniu propolisovej tinktúry na alkoholovej báze (v týchto prípadoch by sa mala užívať iba vonkajšie). Deťom to troch rokov by sa propolisové výrobky nemali podávať vôbec, pretože sa u nich môže prejaviť alergická reakcia.

Najlepšie tipy pre zdravie