Toto na ne platí, ako zákon: Dlhoroční pestovatelia poradili, ako mať muškáty obsypané kvetmi až do jesene!

Chcete, aby boli vaše muškáty krásne celé mesiace? Stačí, ak viete, čo na ne platí.

Čas muškátov je pomaly ale isto opäť tu. Ak chcete aby tento rok boli ozdobou vašich okien, stačí ak pri ich pestovaní dodržíte niekoľko jednoduchých rád. Pestovanie muškátov nie je náročné a s minimálnym úsilím vám môžu krásne kvitnúť celé mesiace. dlhoročný pestovatelia zozbierali tie najlepšie tipy a rady, ktoré by mal poznať každý, kto sa muškáty chystá vystaviť do okien.

Čo je potrebné pri sadení muškátov dodržať?

Ak ste muškáty zazimovali a stále ich máte v pivnici, môžete si všimnúť, že počas zimných mesiacov sa vytiahnú do výšky. Je teda potrebné najskôr ich dôkladne prezrite a ošetrite. Odrežte odumreté výhonky a všetky ostatné skráťte – ich dĺžka by mala byť maximálne 15 cm. Rastlinky potom vyberte zo zeminy a prezrite korene. Korene, ktoré sú príliš dlhé odstráňte.

Odrezané časti nemusíte vyhadzovať, narežte ich na dĺžku maximálne 10 centimetrov a ľahko z nich môžete dopestovať nové muškáty. Stačí ich zapichnúť do nového substrátu, pravidelne zalievať a veľmi rýchlo zakorenia.

Rastlinky potom prenesieme z pivnice do teplejšej svetlejšej miestnosti. Zalievame spočiatku mierne a keď sa začnú tvoriť nové lístky zalievajte častejšie.

Rastliny umiestnime von až vedy, keď teplota ani počas neklesá pod 10 stupňov.

Ak si vyberáte nové sadenice z obchodu, nezabúdajte vyberať kusy s tmavozelenými listami, bohatým koreňovým systémom a výhonkami.

Nezabudnite na to, že muškáty potrebujú v črepníkoch otvory a drenážnu vrstvu, pretože pri trvalom premoknutí pôdy začnú rastliny hniť. Muškáty majú radi vlhko – ale nie príliš. Zemina by medzi jednotlivými zalievaniami mala preschnúť. Zalievajte ráno alebo večer priamo ku koreňom.

Ako a do čoho sadiť?

Nezabudnite, že rastlinkám sa najlepšie darí v čerstvom substráte s obsahom hnojív, ktoré uvoľňujú živiny postupne. Rozhodne sa nesnažte miešať starý substrát s novým, táto voľba by sa vám mohla vypomstiť. Najvhodnejší je substrát pre balkónové rastliny. Prípadne balkónový substrát zmiešaný s pieskom.

Muškátom nechajte v črepníku dostatočný priestor – saďte ich minimálne 20 cm od seba.

Rozhodne sa vyhýbajte substrátu s vysokým obsahom rašeliny – tá vytvára pre muškáty nevhodné – kyslé prostredie.

geranium-lierre-roi-des-balcons-rose

Aby ste predišli častému problému, ktorý muškáty napadá – hubovej chorobe (škvrnitosti) je dobré siahať po hnojivách s obsahom draslíka, ktorý prispieva k lepšej obranyschopnosti rastlín. Aby ste sa mohli popýšiť vodopádmi pestrofarebných kvetov, musíte rastliny pravidelne hnojiť. V lete sa dokonca odporúča hnojiť každé 2 týždne. Počas obdobia zimného odpočinku rastlinky nehnojíme.

Ak máte previsnuté mušáty, najlepšie je zasadiť ich šikmo – je to prirodzenejšie, ako kolmá poloha.

Ak máte muškáty krúžkované, hneď ako ich vysadíte nezabudnite zaštipnúť rastový vrchol. Vďaka tomuto opatreniu sa krásne rozkonária a budú bohatšie.

Ideálne je črepníky uložiť na juh až juhovýchod, umiestnenie na sever je síce menej vhodné ale neznamená to, že muškátom sa vôbec nebude dariť – musíte ich však menej zalievať.

Staré mamy radia:

Na hnojenie muškátov používať zákvas zo slepačieho trusu a výluh z dobrého kompostu (ten pripravíme zmiešaním 1 dielu kompostu a 5 dielov vody, potom necháme odstáť 2-3 týždne a následne opäť nariedime s vodou v pomere 1:5.

Ak máte staršie muškáty, ktoré chcete oživiť, primiešajte do substrátu vychladnutú čiernu kávu. Pôsobí ako omladzovacia kúra pre staršie rastliny.

Na odplašenie vošiek postačí, ak do zeminy k muškátom zapichnete strúčik cesnaku.

Dnes najobľúbenejšie