Tipy ako rýchlo a jednoducho vyčistiť pripálenú žehličku a odstrániť vodný kameň

Ako vyčistiť pripálený povrch žehličky a popasovať sa s vodným kameňom? Prinášame vám overené tipy a triky.

Asi každému, kto niekedy žehlil prádlo sa stala menšia alebo väčšia „pripálená“ nehoda, po ktorej ostane na povrchu žehličky pripálená vrstva. Ak si myslíte, že tento stav je nezvratný, radi vám poradíme, ako vyčistiť žehličku účinne a rýchlo tak, aby bola opäť ako nová. Prípadne vám pomôžeme vybrať novú s pomocou porovnávacieho testu žehličiek, ak by žiadny z postupov nefungoval.

Ocot a jedlá sóda

Ocot je vynikajúci nielen v kuchyni ale ako sme si ukázali už skôr, dokáže pomôcť aj s čistením či dezinfekciou domácnosti. Rovnako účinný je v boji proti pripálenému povrchu žehličky.

Postup:

Žehličku nechajte zahriať. Pripravte si staršiu handru, ktorú namočíte do octu a vyžmýkate. Na žehliacu dosku položíme uterák a naň octovú handru. Horúcou žehličkou prechádzame po handre, ako pri klasickom žehlení.

Ak je vaša žehlička veľmi znečistená budete potrebovať väčšiu silu – pomôže vám jedlá sóda. Nasypte sódu na mokrú utierku a prechádzajte po tomto povrchu vypnutou žehličkou. Sóda pôsobí ako jemne abrazívny povrch, ktorý dokáže oddeliť pripálené zvyšky od žehličky.

how to clean an iron

Soľ a papier na pečenie

Ďalší skvelý pomocníci z kuchyne, ktorý vám pomôžu s pripálenou žehličkou. Je to skutočne veľmi jednoduché. Celý postup krok za krokom nájdete TU.

Poznámka: pozor na používanie soli pri najmodernejších povrchoch žehličiek. Pracujte vždy veľmi opatrne, aby nedošlo k poškriabaniu plochy.

Zubná pasta

Clean-an-Iron-Step-22

 

 

Možno to znie zvláštne, ale aj zubná pasta vám môže byť v boji proti pripálenému povrchu žehličky veľmi osožná. Zubná pasta je v skutočnosti veľmi účinným čistiacim prostriedkom na jemné povrchy a skvele ju môžete využiť aj pri čistení šperkov.

Postup:

Najskôr sa snažíme ešte za tepla odstrániť čo možno najviac pripálenej plochy (napríklad špachtličkou).

Potom na suchú handru nanesieme zubnú pastu a krúživými pohybmi prechádzame po pripálenom povrchu žehličky. Táto metóda funguje vynikajúco v prípade nerezavých povrchov a v prípade, že sa nejedná o staršie odolné pripáleniny. Potom stačí zvyšky pasty jednoducho umyť pod studenou vodou.

Ako na vodný kameň?

Vodný kameň dokáže pomaly ale isto obmedziť funkčnosť vašej žehličky a pri nesprávnej starostlivosti dokonca dokáže spôsobiť problémy aj pri žehlení prádla – napríklad tak, že sa kúsky vodného kameňa nažehlia na oblečenie.

Kedže väčšina domácností má problém s tvrdou vodou, najlepším riešením je používať vždy len destilovanú vodu, alebo minimálne vždy po žehlení vodu vyliať a nenechávať ju v zásobníku. Ak sa problém už objavil a potrebujete ho riešiť, pomôže opäť ocot.

V prípade octu sa však tekutina nesmie v žiadnom prípade dostať priamo do spotrebiča. Žehličku položíme do plastového vandlíka a prilejeme ocot tak, aby bola ponorená len žehliaca plocha. Nechajte pôsobiť približne 30 minút až 1 hodinu.

Dnes najobľúbenejšie