zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zabudnete, čo je bolesť kĺbov a choroby: Drobný kvietok dokáže s vašim telom veci, o ktorých sa vám ani nesnívalo!

Pre vaše zdravie a záhradu ej tento kvietok hotový poklad.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je často pestovaný ako okrasná rastlina – jemné žlté kvietky sú nenáročné na pestovanie a keďže sú na pohľad nenápadné, ľahko ich prehliadneme.

To však nie ej dobrý nápad, ide o skutočne silný prírodný liek – samozrejme, ak viete, ako ho použiť.

Kde vám nechtík vyrastie?

 

V podstate všade. Nie je náročný na pestovanie a všetko, čo potrebuje je priepustná hlinito-piesočnatá pôda a slnečné stanovisko.

Nechtík môžete vysiať dokonca aj počas leta. Ak ho teda v záhrade nemáte, je najvyšší čas!

Čo nenápadná bylinka dokáže?

Nechtík je liečivá bylinka, ktorá svojimi účinkami pomáhala už našim dávnym predkom.

Dnes je však rovnako účinná ako kedysi, problém je však v tom, že z povedomia ľudí sa tento prírodný zázrak postupne vytráca.

Dokáže však skutočne veľa. Naučte sa o jeho sile a úžasnom vplyve na ľudské telo.

Záchrana pre kĺby a kosti

 

 

Nechtík má veľmi silné protizápalové vlastnosti a preto je jedným z najúčinnejších prírodných pomocníkov pri liečbe artritídy a bolestivých zápalov kĺbov a kostí. Na liečbu sa používa nechtívkový olej, nechtíkový čaj, aj nechtíková masť.

Pomáha pri menštračných bolestiach a svalových kŕčoch

Nechtík dokáže rýchlo upokojiť kŕče žalúdka, kŕče pri menštruácií alebo kŕče svalstva.

Dokonca, dokáže zmierniť kolitídy a záchvatové návaly bolesti svalov.

Prevencia rakoviny

 

 

Nechtík obsahuje množstvo lykopénu – práve on je jednou z najvýznamnejších látok v prevencii proti vzniku rakoviny.

Dokonca, jeho účinky potvrdili aj štúdie. Špeciálne účinný je nechtík ako prevencia rakoviny hrubého čreva a prostaty.

Posilňuje srdce a chráni pred mŕtvicou

 

Môže za to vysoký obsah antioxidantov. Tie chránia bunky v našom tele a taktiež zabraňujú poškodeniu DNA.

Vplyv nechtíka na ochranu srdca a ciev je preukázaný aj vedeckým skúmaním.

Pomáha pri ekzémoch

Nechtík – presnejšie kvety tejto rastliny dokážu zmierňovať nepríjemné prejavy dermatitíd – ako sú svrbenie, začervenanie a opuch.

Nechtík je vhodný pri všetkých typoch kožných problémov – pôsobí upokojujúco, hojivo a obnovuje poškodené kožné štruktúry.

Výborný je aj pri sezónnych alergiách – zmierňuje ich nepríjemné prejavy.

Na kŕčové žily, preležaniny a poranenia kože

 

Nechtíkové tinktúry sa využívajú ako prírodné antibiotikum a dokážu liečiť zranenia kože a ďalšie nepríjemné a najmä viditeľné prejavy. Ak ste práve po operácii, účinky maste určite oceníte, pomáha totiž pri hojení jaziev.

Posilňuje imunitu

Nechtík obsahuje vysoké množstve vitamínu C, ale aj flavonoidy, triesloviny, živicu, éterické oleje, minerálne látky a vlákninu.

Ako ho zberať a používať?

Nechtík zberajte počas slnečného dňa, ideálne okolo poludnia. Vtedy je koncentrácia olejov a živín v rastline najvyššia. Kvety, stonku a listy sušíme na tmavom a dobre vetranom mieste, aby si  zachovali svoju farbu.

Pripravte si čaj

Do jednej šálky vriacej vody (250 ml) pridajte 1 lyžičku  kvetov nechtíka. Nechajte 10 minút lúhovať a následne sceďte. Čaj má protizápalové, upokojujúce, antioxidačné a antibiotické vlastnosti. Čistí lymfatický systém a pomáha vnútorným orgánom – najmä srdci a pečeni. Dokonca, pomáha aj pri chronických infekciách. Užíva sa aj pri hemeroidoch, kvasinkových infekciách a používa sa aj ako obklad v prípade ďalších vonkajších problémoch.

Tinktúra

Pripravíme si 1 liter pravej vínovice a vložíme do nej plnú hrsť kvetov nechtíka. Táto zmes sa musí nechať lúhovať 2 týždne na slnku, teplota v miestnosti by však nemala presiahnuť 20 stupňov Celzia. Tinktúra sa pridáva do čaju alebo vody. Pridáva sa 1 čajová lyžička.

Tinktúra čistí telo zvnútra, pôsobí ako antioxidant, stimuluje imunitu, upokojuje infekcie ústnej dutiny a výborne účinkuje aj na zapálené hrdlo.

Masť

Na masť používame listy, kvety aj stonky čerstvého nechtíka. Do hrnca vložíme 500 g bravčovej masti a zahrievame. Keď sa masť rozohreje pridáme do nej 4 plné hrste tejto zmesi – kvetov, stonky a lístkov nakrájaných nadrobno. Keď zmes začne peniť zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. Necháme jeden deň stáť a potom opäť zahrejeme a následne scedíme cez plátno. Navrstvíme do nádobiek a necháme stuhnúť. Masť pomáha pri liečbe jaziev po operácii, na vredy, pri artritíde a zápaloch kĺbov, na kŕčové žily a dokonca aj na popáleniny a ekzémy.

Proti voškám je neprekonateľný

Ak máte na svojom pozemku nechtík, určite si ho natrhajte – proti voškám je absolútne neprekonateľný. Rastliny zbierame počas kvitnutia a necháme vysušiť v tieni. Na ½ vedra sušeného nechtíka potrebujeme 1 vedro vody. Necháme odstáť dva dni, scedíme a nastriekame na postihnuté rastliny. Ak chcete, aby bol výluh ešte silnejší a účinnejší, pridajte aj mydlové hoblinky (z nastrúhaného jadrového mydla).

Mlynárik kapustový nemôže vystáť vôňu nechtíka lekárskeho a paradajkových listov. Stačí, ak tieto rastliny nasadíte do blízkosti kapusty a od bieleho motýľa máte pokoj. Výbornou ochranou je aj ďatelina zasadená medzi kapustu.

Najlepšie tipy pre zdravie