Táto rastlina vyzerá nenápadne, no má úžasné účinky. Toto je dôvod, prečo by ste ju mali mať doma aj vy

V roku 1989 spustila NASA rozsiahlu štúdiu s názvom „Čistý vzduch“, ktorej cieľom bolo zistiť, ktoré izbové rastliny sú najlepšie na vyčistenie vzduchu v interiéri. Možno budete prekvapení, no aj v interiéri sa nachádza množstvo toxínov a škodlivých chemikálií, akými sú napríklad benzén, trichlóretylén, čpavok a ďalšie. Podľa výsledkov výskumov však existuje viacero druhov izbových rastlín, ktoré pôsobia ako zelené čističky vzduchu. Niektoré z nich môžu dokonca absorbovať až 85% škodlivých látok a plynov. V interiéroch bytov, alebo administratívnych priestoroch vám tak len svojou prítomnosťou pomáhajú viac, ako sa môže zdať!

Ktoré škodlivé látky sa bežne vyskytujú v interiéri?

Formaldehyd: Nachádza vo vybavení z drevo-triesky, plastoch a vo veľkej miere ho obsahuje cigaretový dym. Je pôvodcom alergií, astmy a rôznych kožných ochorení.

Trichlóretylén: Produkujú ho tlačiarenské farby, laky, nátery, čalúnené povrchy a koberce. Ide o silný karcinogén, ktorý spôsobuje nepríjemné spôsobuje podráždenie očí, poškodzujúe obličky, pečeň a spôsobuje psychomotorický nepokoj.

Benzén: Nachádza v náteroch povrchov, lakoch, čistiac prostriedkoch ale aj tekutých mydlách, gume a cigaretovom dyme. Tento karcinogén sa hromadí v tukovom tkanive a prispieva k celej rade ochorení (dýchavičnosť, vysoký krvný tlak, prispieva k rakovine,…)

Amoniak: Nachádza sa v počítačových komponentoch, cigaretovom dyme a čistiacich prostriedkoch. Spôsobuje vysušenie hrdla, bolesť v krku, kašeľ a vyvoláva opuch dýchacích ciest.

Xylén: Používa sa pri výrobe plastov, farieb, lepidiel a lakov. Môžeme ho nájsť aj vo výrobkoch z kože a tabakovom dyme. Je veĺmi nepríjemný pre sliznicu oka, vyvoláva dráždenie a rovnako dráždi aj dýchacie ústrojenstvo.

Zázrak odporúčaný NASA

Jednou z rastlín, ktorá NASA testovala ako prírodnú „čističku vzduchu“, a ktorá zároveň vykazovala v tomto smere najlepšie vlastnosti, je potosovec zlatý.

Rastlina, ktorá je ako stvorená na pestovanie v priestoroch s nedostatkom svetla. Prežije aj v zafajčenej kancelárii a spoľahlivo likviduje benzén a formaldehyd. Nezabúdajte však, že ide o jedovatú rastlinu, ktorá musí byť pestovaná mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Ako si rozmnožiť potosovec?

Potosovec sa dá skvelo rozmnožiť z odrezkov. Tie stačí na niekoľko dní umiestniť do vody, kým nezapustia malé korienky. Následne ich treba umiestniť do črepníka. Keď rastlina začne rásť, je dobré do pôdy dať tyč, keďže táto rastlinka sa rada „šplhá“ do výšky.

Ako sa starať o potosovec?

Ide o veľmi nenáročnú rastlinku, ktorá sa dokáže prispôsobiť podmienkam.

Ak je pestovaná v črepníku, potrebuje zavlažiť aspoň raz za týždeň a to najmä ak je pôda na dotyk suchá.

Rastlinku treba umiestniť na nepriame svetlo, nemala by byť na priamom slnku. Nevadí jej dokonca ani pobyt v matne osvetlených miestnostiach ako je napríklad spálňa či kúpeľňa. Okrem toho sa rastlinke páči pri teplotách medzi 17 a 30 °C.

Raz za dva roky sa odporúča ju presadiť.

Dnes najobľúbenejšie