Táto nenápadná bylinka by mala byť v každej záhradke: Väčšina ľudí netuší, na čo všetko ju môžete využiť!

Pestujte túto nenápadnú bylinku? Ak nie, mali by ste začať čo najskôr!

Ligurček alebo babičkino tajné korenie. Táto bylinka patrí do rodiny odolných bylín a korenín, ktoré sa pestujú jednoducho, s minimálnou starostlivosťou a ich využitie je skutočne všestranné.

Ligurček je známy aj ako rastlina mnohých chutí s nezameniteľnou vôňou. Na začiatku chutí sladkasto a ku koncu získava horkasté tóny. Práve preto ju naše babičky mali stále poruke a príprava obľúbených pokrmov sa bez neho nemohla zaobísť. Jednoducho ním môžete nahradiť napríklad polievkové korenie z obchodu. To však ani zďaleka nie je všetko!

Ligurček pre zdravie

Nejde len o koreninu, ktorá dochutí vaše pokrmy, ale aj o veľmi užitočnú rastlinku pre naše zdravie. Má priaznivé účinky na močové cesty – pomáha pri bolestivých zápaloch, je močopudný. Okrem toho podporuje tvorbu taviacich enzýmov, čím uľahčuje trávenie a zrýchľuje metabolizmus. Silná chuť a výrazná vôňa pôsobia aj proti nadúvaniu a plynatosti.

Ligurček dokáže chrániť telo pred zápalmi, ktoré spôsobujú ochorenia kĺbov. Okrem priaznivých účinkov na močové cesty je vynikajúcim pomocníkom aj pri zväčšenej prostate.Jeho aróma pôsobí uvoľňujúci na napätú a stresom zmietanú psychiku. Pripravovali sa z neho rôzne aromatické odvary, obklady a dokonca sa pridával aj do kúpeľa. Tiež zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reume a žlčníkových komplikáciách.

Ligurček v domácnosti

Babičky používali ligurček nielen do omáčok, polievok alebo k mäsku. Jeho lístky – sušené alebo čerstvé sa ukladali do skríň a potravinových komôr, kde pôsobili ako odpudzovač škodcov.

Využite všetky časti

Korene ligurčeka môžete usušiť, pomlieť a použiť ako korenie do jedál. Listy a stonky môžete pridávať do vývarov, šalátov a omáčok. Mladé listy dávajú jedlám aromatickú vôňu zeleru. Listy môžete sušiť a vyrábať z nich rôzne domáce korenia, ochutené soli alebo domáce náhrady vegety. Listy môžete zbierať počas celej sezóny. Koreň ligurčeka zbierame až v treťom rokom po lete. Koreň usušíme a zomelieme na korenie.

Ako ho pestovať?

Do jednej domácnosti ho vôbec netreba veľa, stačí vám 1-2 rastliny, ktoré sa veľmi rýchlo rozrastajú.

V marci, najneskôr v apríli je ideálny čas na vysievanie ligurčeka u vás v záhrade. Semienka na priamu sejbu nájdete v každom záhradkárstve alebo supermarkete. Druhou možnosťou je rozmnožovanie z odrezkov (odrezky jednoducho zapichnete do pôdy a necháte zakoreniť). Prípadne, si môžete kúpiť priesady a tie vysadiť v záhrade – to je zároveň najjednoduchšia možnosť.

Ligurček je veľmi odolný a preto nemá problém prezimovať v záhrade. Vyhovuje mu stanovisko v polotieni a dostatkom vlahy – na tú nezabúdajte najmä počas horúcich letných dní.

Liečivý čaj z ligurčeka:

1 lyžička nasekaných listov sa povarí v 250 ml vody po dobu 10 minút. Tento recept pôsobí priaznivo pri zápaloch močových ciest a zároveň ako detoxikácia po nadmernom požití alkoholu či nikotínu.

zdroj: diabetika, redakcia

Dnes najobľúbenejšie