Sú listy orchideí ochabnuté, odpadajú im púčiky a nechcú kvitnúť? TAKTO jednoducho im pomôžete!

Orchidea je kráľovnou izbových rastlín a svojimi kvetmi nás teší celé týždne, ba až mesiace. Čo však robiť vtedy, keď sa orchidei ani po dlhšom období odpočinku nedarí rozkvitnúť a napriek starostlivosti nevyzerá zdravo? Poradíme, ako jej môžete pomôcť!

Orchidea je kráľovnou izbových rastlín a svojimi kvetmi nás teší celé týždne, ba až mesiace. Čo však robiť vtedy, keď sa orchidei ani po dlhšom období odpočinku nedarí rozkvitnúť a napriek starostlivosti nevyzerá zdravo? Poradíme, ako jej môžete pomôcť!

Ochabnuté listy

Zdravá orchidea má tmavozelené pevné listy, niekedy sa však stáva, že listy stratia farbu a začnú ochabovať. Hoci to vyzerá, akoby listy vysychali a máte tendenciu rastlinu častejšie zalievať, opak je pravdou. Najčastejšou príčinou je preliate a zahnívanie koreňov, ktoré má za následok nedostatočnú výživu celej rastliny. V takomto stave rastlina nedokáže vyhnať puky a teda ani kvitnúť.

Čo robiť?

Ak stav orchidei nie je kritický a korene celkom nezhnili, zachránite ju presadím do nového substrátu. Okrem toho je však dôležité, odstrihnúť rastline stonky a nechať ju celé 4 týždne ostať bez vlahy.

Ako problému predchádzať?

Rastlinu zalievate jedenkrát do týždňa, alebo ju na 1 hodinu postavte do misky s vodou – rastlina si vezme toľko vlahy, koľko potrebuje. Orchideu stačí zalievať raz za 7-10 dní.

orchid-1291672_960_720

Orchidea už dlho nekvitne?

Ak rastlina nekvitne a nie je na to zjavný dôvod – naďalej jej rastú listy a korene, vyskúšajte terapiu šokom. Preložte rastlinu do najchladnejšej miestnosti v byte s dostatkom svetla a nechajte rastlinu na tomto mieste niekoľko týždňov. Keď rastlina vyženie puky, až vtedy ju preložte na pôvodné miesto.

Rastlina vyženie kvetné puky, tie však nerozkvitnú?

Ak rastlina vyženie puky je to pre nás jasným znakom, že onedlho sa môžeme tešiť na krásne kvety. Niekedy sa však môže stať, že puk sa nerozvinie a po určitom čase odpadne. Najčastejším dôvodom je nedostatok svetla, ktoré orchidea potrebuje predovšetkým počas kvitnutia. Druhým dôvodom je často to, že orchideu po vyhnaní pukov premiestnime na nové miesto. Rastlina sa totiž musí adaptovať a vyvinúť energiu na prispôsobenie novým podmienkam. To sa môže podpísať na nedostatočnom vyživovaní pukov a ich odpadnutí.

Posledný dôvod, ktorý väčšina pestovateľov nepozná, je to, že rastlina sa dostane do blízkosti zrelého ovocie. To uvoľňuje etylén, ktorý výrazne urýchľuje proces kvitnutia a pradoxne spôsobuje odpadnutie nevykvitnutých pukov.

Listy padajú

Je prirodzené, že rastlina sa začína časom zbavovať starších listov a nahrádza ich novými. Zdravá rastlina by mala mať tri páry zelený, pekných a zdravých listov. Keď však rastlina vyženie nové listy, staré môžu začať žltnúť a odpadať. Vtedy schnúce listy jednoducho odstráňte. Ak začnú schnúť a odpať j ostatné listy, problémom môže byť nedostatočne vyživený substrát, preliate rastliny alebo škodcovia. Najlepšie je rastlinu presadiť do nového substrátu, prípadne použiť prostriedky proti škodcom.

Pravidlá pestovania orchideí!

Orchid_Flower

Rastline sa najlepšie darí na svetlom mieste, nie však na priamom ostrom svetle.

Ak ju máte položenú na parapete v okne, dohliadnite na to, aby sa rastlina okna priamo nedotýkala.

Rastlinu nezalievajte studenou vodou. Používajte vždy odstátu vodu izbovej teploty. Absolútne najlepšou voľbou je rastlinu polievať odstátov dažďovou vodou.

Na jeseň začnite rastlinu okrem polievania aj prihnojovať. Hnojiť by ste mali najmä vtedy, keď rastlina vyženie novú kvetnú stonku.

Keď orchidea odkvitne odrežte tú časť stonky, ktorá už nie je zelená. Vďaka tomuto jednoduchému opatreniu dokážte opätovné kvitnutie urýchliť.

Substrát by sa mal meniť približne každé 2 roky.

Dnes najobľúbenejšie