Chystáte sa sadiť na jeseň ovocné stromy: Starý trik s ktorým rýchlo zakorenia, prežijú aj tuhé mrazy a budú rodiť omnoho skôr!

Naši predkovia sa nemohli spoliehať na to, že stromček sa s trochou šťastia ujme a o pár rokov zarodí. Od jeho úrody boli často životne závislí a preto vymysleli, ako sadeniciam stromčekov pomôcť a zabezpečiť si tak čo najskôr bohatú úrodu.

Naši predkovia sa nemohli spoliehať na to, že stromček sa s trochou šťastia ujme a o pár rokov zarodí. Od jeho úrody boli často životne závislí a preto vymysleli, ako sadeniciam stromčekov pomôcť a zabezpečiť si tak čo najskôr bohatú úrodu. Čo je najzaujímavejšie, mladé stromčeky boli omnoho odolnejšie aj proti jarným mrazom, ktoré dokážu počas kvitnutia stromov spoľahlivo vyničiť úrodu!

Toto je základ:

  • nevysádzajte pred 15. októbrom, to je pomyselná hranica, kedy sa z polí zozbierala posledná úroda a nastala príprava na sadenie zimného cesnaku a ovocných stromčekov. Po tomto termíne máte zároveň dostatok času na to, aby stromčeky zakorenili a prečkali zimu v sile a zdraví.
  • stromčeky, ktoré sú voľnokrenené musíte zasadiť čo najskôr do zeme, ak ich necháte dlhšiu dobu na vzduchu, korene vám uschnú. Pred samotným sadením jednotlivé korene skráťte, aby dokázali lepšie absorbovať živiny a vodu.
  • keď sadíte, orientujte sa podľa teploty, na vysádzanie by sa mala klesnúť na 10 stupňov Celzia

Ako vysádzať?

Pred vložením do pôdy, keď skrátite stromčeku korene, dajte ho na niekoľko hodín do vody, ktorá by mala teplotu takú, ako okolité prostredie. Nechajte v tomto kúpeli pár hodín, korene sa zatiaľ naštartujú.

Vyhĺbte jamu, dostatočne veľkú pre budúci stromček, nie však príliš veľkú. Už naši predkovia vedeli, že príliš hlboké a široké jamy vedú k takzvanému „kvetináčovému“ efektu. Stromček vyženie korene len vrámci jamy a nie ďalej.

Do jamy nasypeme na dno ornicu aj s trávou, ktorá na nej bola – tak zabezpečíme stromčeku najviac živín, ktoré pôda obsahuje. Potom zalejeme 10 l dažďovej vody a počkáme, kým sa voda vsiakne. Potom vložíme stromček a zahrnieme zeminou a dobre vyzretým kompostom.

Trik našich predkov

A teraz trik, ktorý odporúčajú naši predkovia: Keď sme sadili stromčeky, najmä tie ovocné, vždy sme do jamy dávali ku koreňom aj skalu alebo tehlu. Stromček sa lepšie uchytil, mal silnejšie uchytenie v pôde a nikdy nevymrzol, ani počas jarných mrazov, keď už bol rozkvitnutý.

Žiadna mágia

Aké má skúsenosti s touto metódou náš čitateľ?

Prečo naši predkovia vkladali pod ovocné stromy kameň a vy by ste to mali skúsiť tiež!

„Babku metódu s kameňom naučil jej otec, ktorý bol celý život odkázaný len na to, čo dopestoval. Kameň vraj má vplyv na lepšie upevnenie koreňov a nielen to, napomáha lepšie distribuovať teplo z koreňov až po konáre a mladé výhonky. Strom si tak dokáže zachovať vyššiu teplotu a mráz ho nespáli. Hoci neviem pomenovať presný proces ako to funguje, babka jednoducho hovorila, že kameň pomáha stromu prežiť mráz a pevnejšie sa uchopiť v pôde, teda zabezpečí, že korene budú silnejšie a pevnejšie. Ja mám na záhrade len slivky, ale dá sa použiť aj na iné ovocné stromy.

Roman Š.

Dnes najobľúbenejšie