Sestra mi z ciest priniesla toto obyčajné mydlo: Nikdy by som neverila, akým neoceniteľným pomocníkom mi bude v záhrade!

Okrem telesnej hygieny je skvelé aj na niečo celkom iné. V záhrade si ho neviem vynachváliť!

Sestra je svetobežník a z ciest po Amerike mi priniesla toto zelené mydlo – Irish Spring. Ide v podstate o obyčajné tuhé mydlo s veľmi výraznou vôňou (presne ako mydlá, ktoré dávali naše staré mamy do skrine, aby odplašili mole a prádlo pekne voňalo). Na internete som sa dočítala, že okrem telesnej hygieny funguje toto mydlo ako perfektný odpudzovač zvieratiek, ktoré vám môžu poriadne preriediť budúcu úrodu.

Neškodné pre vás, úrodu a aj zvieratká

Áno, v obchode natrafíte na mnohé chemické postreky a prostriedky, ktoré udržia hlodavce, srnky alebo diviaky ďaleko od vašej úrody. Tieto prípravky sú však často nebezpečné nielen pre zvieratká, ale aj pre ľudí. Mydlo je v tomto smere úplne bezpečné. Navyše, počas daždivých a vlhkých dní sú jeho účinky ešte lepšie, pretože sa vďaka vlhkosti uvoľňuje do ovzdušia intenzívnejšie. Vôňu mydla nedokážu malý aj väčší ničitelia záhrad vystáť a poberú sa kade-ľahšie.

Na vytvorenie odpudzovača potrebujeme:

Niekoľko kusov tuhého mydla s výraznou vôňou (ja som použila už spomínané mydlo, myslím však, že môžete aj akékoľvek iné).

Nôž

Kúsky gázy alebo hustej sieťky

6 drevených kolíkov, ktoré by boli aspoň 60 -90 cm nad zemou

Nastrelovaciu pištoľ

Postup:

Najskôr mydlá narežeme na menšie kúsky, ktoré rovnomerne rozdelíme do 6 sieťok alebo vreciek, ktoré pevne stiahneme. Pomocou nastreľovacej pištole pripevníme sieťky na drevené koly a tie zapichneme do zeme okolo záhrady, alebo úseku záhrady, ktorý potrebujeme chrániť. Ak chcete ešte zvýšiť ochranu, kúsky mydla rozdrobte aj priamo na pôdu okolo záhrady (nie priamo na záhony a plodiny). Najmä srnky a králiky zvyknú v nevedomosti obhrýzť aj kúsky mydla a hoci im to neublíži, verte že k vašej záhrade sa po tejto skúsenosti už nepriblížia.

Vrecká z mydlom odporúčam umiestniť najmä do hustejších porastov, kde pozorujte poškodenie spôsobené srnkami, jeleňmi alebo drobnejšími cicavcami. Čím väčšia je plocha, tým viac kolov s mydlovými vreckami je potrebné použiť. Potom celý týždeň toto územie sledujte, aby ste mali spätnú informáciu o tom, ako mydlová bariéra funguje.

Nie každé mydlo je vhodné!

Hlavným vinníkom je kokosový olej v niektorých druhoch mydla, ktorý priťahuje predovšetkým jelene a srnky. Keď budete vyberať správne mydlo dbajte teda na dve základné pravidlá – žiaden kokosový olej a čo najvýraznejšia vôňa!:-)

Okrem mydla sa mi osvedčilo aj vysadenie vratiča, rebríčka, tymiánu, paliny alebo kôpru – vôňa týchto rastlín tiež pôsobí ako prírodný odpudzovať.

Dnes najobľúbenejšie