Vysaďte po lete jahody: Trik skúsených záhradkárov, vďaka ktorému môžete čakať bohatú úrodu extra veľkých plodov!

September je ten správny čas na výsadbu jahôd. Mnohí ľudia ich sadia až na jar, avšak v taktom prípade musíte vedieť, že v tom istom roku jahody žať určite nebudete, potrebujú totiž takmer rok pokoja, aby nabrali silu.

September je ten správny čas na výsadbu jahôd. Mnohí ľudia ich sadia až na jar, avšak v taktom prípade musíte vedieť, že v tom istom roku jahody žať určite nebudete, potrebujú totiž takmer rok pokoja, aby nabrali silu.

zdroj: mycdn

Výsadba v septembri je v našich podmienkach čoraz obľúbenejšia, kedže tento mesiac je ešte dostatočne teplý na to, aby sadenice nabrali silu a prečkali zimu v dobrej kondícii. Navyše, po zbere úrody je na záhonoch vytvorené ideálne prostredie pre nástup jahodových sadeníc.

zdroj: belochka

Ako sadiť?

Jahody sadíme vo vzdialenosti 30-60 cm od seba a jednotlivé riadky by mali mať vzdialenosť asi 80 cm od seba.

Pred sadením vezmeme zo záhonu zvyšky z úrody a samozrejme aj burinu. Dôležité je záhon zavlažiť a prihnojiť kvalitným kompostom. Sadenice vkladáme do pôdy aj s koreňový balom. Po dvoch týždňov od výsadby jahody prihnojíme. Výborné je aj domáce hnojivo na jahody, ktoré nájdete TU.

Sadenice v septembri naberú silu, zakorenia, ale tesne pred príchodom prvých mrazov netkanou textíliou alebo aspoň lístím.

zdroj: belochka

Dobrá rada záhradkára pre bohatú úrodu

Nie je jedno, kde v záhrade sadenice uložíte. Po zbere úrody sú totiž miesta, kde sa jahodám nebude dariť a naopak také, kde sa im bude dariť výborne. Predošlé plodiny tam totiž zanechali dostatok živín a látok, ktoré jahody pre správny rast potrebujú. Jahodám sa nebude dariť tam, de predtým rástli zemiaky, uhorky, papriky, kapusta a napríklad aj baklažán. Tieto plodiny nielen z pôdy odčerpávajú cenné živiny, ktoré jahody potrebujú, ale ak boli nakazené vírusovým ochorením, choroby týchto druhov spoľahlivo zničia aj jahody.

Vysaďte ich tam, kde predtým bola koreňová zelenina – ideálne repa, mrkva, reďkovky, fenikel, zeler, cesnak, ale napríklad aj šalát. Tie zanechajú v pôde látky, vďaka ktorým budú plody väčšie a jahody silnejšie.

zdroj: belochka

Dajte k nim nechtík

Nechtík vydrží až do príchodu mrazov a jahody bude chrániť teraz aj v čase kvitnutia a plodenia. Navyše, vyháňa z pôdy háďatká a preto pomôže aj cibuli.

Ďalšie informácie pre jesennú výsadbu:

Mala by prebehnúť od polovice augusta do polovice septembra. Pokiaľ je mesiac teplý, môžete výsadbu predĺžiť do konca mesiaca.

Zvoľte slnečné stanovisko.

Jahodám sa nebude dariť na premokrenej pôde.

Dnes najobľúbenejšie