Nikto mi neveril, že sa to podarí, no ide o najlepší zlepšovák pre pestovateľov ruží: Takto som minulú jeseň namnožila tucet nových ruží len pomocou zemiaku!

Na túto metódu rozmnožovania ruží som počula všelijaké recenzie a priznám sa, že väčšinou neboli pozitívne. Mne však kamarátka záhradkárka povedala, že to skutočne funguje, ak ale tento postup urobíme správne.

Na túto metódu rozmnožovania ruží som počula všelijaké recenzie a priznám sa, že väčšinou neboli pozitívne. Mne však kamarátka záhradkárka povedala, že to skutočne funguje, ak ale tento postup urobíme správne. Zemiaky totiž odrezok ochránia pred vysušením a dodávajú mu aj správne živiny a látky, ktoré sa v pôde prirodzene nenachádzajú, no v zemiaku ich je veľké množstvo.

Ako sa mi to podarilo:

Po odkvitnutí ruží na mojom kríku som sa pustila do práce. Šikmým rezom som z kríku oddelila zdravé odrezky – každý asi 15-20 cm dlhý a vždy len ten, ktorý nebol poškodený či suchý.Potom z odrezku odstránime suché listy, spodné rady listov a necháme len tie, ktoré sú zdravé a pevné (to kvôli fotosyntéze).

Teraz vezmeme zdravé nové zemiaky – ak máte domáce tak ste vyhrali, mne to s kupovanými zemiakmi nefungovalo. Zemiak by nemal byť nijako poškodený a stačí vám menší – prípadne stredne veľký zemiak.

A teraz tá hlavná časť, odrezok do zemiaku nevtláčame, nezapichujeme. Jednoducho vezmeme čistú skrutku a pomocou nej vyhĺbime do zemiaku dierku hlbokú asi 5 cm.

Dierka by mala byť o niečo širšia ako stonka, nemala by byť príliš natesno, to sa mi neosvedčilo a namiesto ruže mi vyrástol zemiak. :-D Nezabudnite, že zemiak musí byť čo najšťavnateší – voľte biele alebo červené zemiaky, tie majú najviac šťavy.

Koniec odrezku šetríme stimulátorom zakoreňovania, alebo rozdrveným čiernym uhlím, aby sme odrezok vydezinfikovali a urýchlili zakoreňovanie. Potom vložíme do zemiaku a ten do výsevného substrátu, ktorý sme si navrstvili do črepníkov – substrát je dobré pred vložením zemiaku mierne navlhčiť. Potom zemiak zahrnieme hlinou tak, aby ho v pôde nebolo vôbec vidieť, nad zemou by mala byť len stonka.

Prikryjeme vrchom z plastovej fľaše, alebo skleneným pohárom a črepník potom uložíme na teplé, slnečné miesto ale nie na priame slnko. Každý deň je dobré mini skleník vetrať a zavlažovať pomocou rozprašovača tak, aby bola pôda stále mierne vlhká. Odrezok necháme stáť, kým neuvidíme nový rast. Potom preložíme do väčšej nádoby a staráme sa ako o iné rastlinky. Zimu by nové ruže mali prečkať na chránenom mieste, na ktorom nezmrznú a na jar ich presaďte do záhrady.

 

zdroj: sfgate

Dnes najobľúbenejšie