Trik s plienkou a plastovým vreckom – je úplne zadarmo a budete mať vďaka nemu plnú záhradu drahých ihličnanov!

Ak sa chystáte rozmnožovať ihličnany počas jesene, vhodné sú na to najmä tuje, cyprušteky a borievky.

Ak sa chystáte rozmnožovať ihličnany počas jesene, vhodné sú na to najmä tuje, cyprušteky a borievky. Ostatné druhy sa odporúčajú rozmnožovať na jar.

Stačí, ak z postranných konárov odtrhnete zelené stonky aj s pätou a ihličie v spodnej časti odstránite. Dĺžka „päty“ by nemala byť viac ako 1 cm.

Potom všetky tieto stonky spojíme do akejsi kytice a namočíme do vody, v ktorej je dobré rozpustiť  aj tekutý biostimulátor zakoreňovania (na 100 ml pridávame 2 kvapky). Biostimulátor slúži na posilnenie odrezkov, zvyšuje ich odolnosť, urýchľuje proces tvorby koreňov a zvyšuje pravdepodobnosť, že sa odrezky ujmú. Necháme máčať 12 hodín.

Kým sa odrezky máčajú, je potrebné pripraviť si aj rašelinník (Sphagnum). Suchý rašelinník jednoducho namočíme do vody tak, aby dobre nasiakol tekutinu.

Pripravíme si klasickú  plienku, ktorú preložíme tak, aby sme vytvorili pás. Na plienku rovnomerne navrstvíme rašelinník, ktorý trochu vymačkáme z prebytočnej vody.

Potom vyberieme odrezky a ich základne (päty) vložíme do práškového stimulátora zakoreňovania (alebo aspoň do mletej škorice). Odrezky uložíme na rašelinník a plienku zavinieme. Upevníme gumičkou a vložíme do priehľadného plastového vrecka.

Uložíme na svetlé ale chladné miesto v byte (môžeme napríklad zavesiť na rúčku okna, alebo uložíť na parapetu.

Sem-tam, vrecko vyvetráme, ale inak si odrezky netreba špeciálne všímať. Na jar vysadíme do črepníkov, alebo priamo do pôdy.

Dnes najobľúbenejšie