Tieto rastliny by mali mať miesto v každej záhrade. Neuveríte, čo dokážu s vašou úrodou!

Na to, aby sa vaším rastlinkám v záhrade darilo, stačí niekedy skutočne málo. Zabudnite na drahé prostriedky z obchodu na podporu rastu a ochranu proti škodcom. Poradíme vám niečo omnoho lepšie.

Na to, aby sa vaším rastlinkám v záhrade darilo, stačí niekedy skutočne málo. Zabudnite na drahé prostriedky z obchodu na podporu rastu a ochranu proti škodcom. Poradíme vám niečo omnoho lepšie.

Počuli ste už o princípe aleopatie? Ide o veľmi zaujímavý biologický fenomén, ktorého podstatou je schopnosť niekoľkých druhov rastlín ovplyvňovať rast a vývoj ostatných. Niektoré rastliny v procese svojho života produkujú látky, ktoré dokážu stimulovať rast a rozvoj príbuzných rastlín. Okrem výživy však majú ďalšiu neoceniteľnú výhodu – rastliny chránia pred škodcami a chorobami.

Aksamietnica

Táto rastlinka známa nielen nenáročnou starostlivosťou, ale aj špecifickou vôňou, alebo skôr zápachom, ktorý nám príliš nevonia. Jej vplyv v záhrade je však neoceniteľný. Stačí ju totiž vysadiť k zemiakom, ružiam, cibuľovinám, rajčinám alebo jahodám a máte pokoj s voškami, háďatkami a ďalšími škodcami. Biologické látky, ktoré aksamietnica vylučuje, odpudzujú škodcov už z diaľky a dávajú im najavo, že tu nemajú čo hľadať.

Princíp troch sestier: Kukurica, fazuľa a tekvica si navzájom pomáhajú

299369065_22de34d362_z

Princíp troch sestier poznal a využívali už staroveké civilizácie a platí aj dnes. Jeho podstatou je fakt, že fazuľa, kukurica a tekvica sa navzájom pozitívne ovplyvňujú a ak ich na malej ploche vysadíte spolu, budú rásť ako jeden silný biologický systém. Ukázalo sa, že spojenie týchto troch rastlín dokáže ovplyvniť úrodnosť pôdy, export živín a aj seba navzájom. Spolu vytvárajú tie najvhodnejšie podmienky na rast a napredovanie. Ak chcete zistiť viac o princípe troch sestier aj o tom, ako využiť vo vašej záhrade, všetky informácie nájdete TU.

Slimáky nemajú šancu

Poznáte kapucínku? Táto roztomilá rastlinka je vynikajúcim bojovníkom proti slizniakom – slimákom, ktoré spoľahlivo zničia našu úrodu. Okrem toho odpudzuje aj vošky a molice a preto by nemala chýbať vo vašom skleníku.

Bazalka ochráni paradajky

stiahnuť

Jednou z rastlín, ktoré dokážu významne pomôcť iným rastlinám je bazalka. Okrem nádhernej vône, výraznej chuti a vysokému obsahu vitamínov má bazalka úžasný vplyv na okolitú bio-kultúru. Samozrejme, jej vplyv sa prejaví len vtedy, keď je zasadená v záhrade.

Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami pre paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka tiež odpudzuje vošky a molicovité parazity.

Pažítka ochráni uhorky

A nielen uhorky, prospešná je aj pre úrodu mrkvy a kapusty. Vysaďte ju husto okolo zeleninových záhonov a nemusíte sa obávať invázie múčnatky ani nebezpečnej sivej plesne.

Šalvia proti mynárikovi kapustovému

Táto užitočná bylinka odpudzuje dotieravého motýľa lepšie, ako chemické prostriedky a postreky. Nasaďte ju do blízkosti zeleninových záhonov a okrem liečivého šalviového čaju budete mať pokoj aj s lietajúcim príživníkom.

Levanduľa ochráni ruže

lavender-543728_960_720

Nasaďte levanduľu okolo záhonu ruží. Výsledok bude nielen krásne vyzerať, ale spôsobí, že ruže budú účinne chránené pred inváziou vošiek, ktorých je tento rok skutočne neúrekom.

Dnes najobľúbenejšie