Odkvitla vám orchidea? TOTO musíte urobiť, aby opäť zakvitla!

Keď orchidea kvitne, je to skutočná nádhera a pastva pre oči. Čo však treba robiť v období, kedy rastlina nekvitne a ako urýchliť nástup novej sezóny kvitnutia?

Orchidea je bezpochyby jednou z najkrajších izbových rastlín. Keď orchidea zakvitne – a dokáže kvitnúť poriadne dlho, celá miestnosť razom skrásnie. Orchidea je nenáročná na starostlivosť, ale ak viete, ako na ňu, môže vám kvitnúť a robiť radosť aj niekoľkokrát do roka.

Orchidea začína najčastejšie kvitnúť počas zimných mesiacov kvôli poklesu teploty. Ak vám konečne zakvitla rastlina, ktorá už dlhší čas nekvitla, keď po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch odkvitne, odrežte tú časť stonky, ktorá už nie je zelená. Vďaka tomuto jednoduchému opatreniu dokážte opätovné kvitnutie urýchliť.

Orchidea vám síce rozkvitne omnoho rýchlejšie, avšak nezabudnite, že po druhom zakvitnutí musíte stonku odstrániť celú. Rastlina si tak odpočinie a načerpá nové sily na vytvorenie nový listov a ďalšie zakvitnutie počas nasledujúcej sezóny.

Kedy je potrebné orchideu presadiť?

10422044_1048513811888271_8774599096088505971_n

Ak máte doma staršiu orchideu a dlhšiu dobu nezakvitla, dôvodom môže byť substrát. Substrát je pre orchideu vhodný približne 2 roky, potom by ste ju mali presadiť. Nezabúdajte však na zlaté pravidlo – orchideu presádzame v období kedy nekvitne!

Počas obdobia odpočinku medzi zakvitnutiami sa o rastlinu starajte tak ako ste bežne zvyknutí – zalievanie raz za 7-10 dní. Čo sa týka hnojenia, to sa odporúča v období, keď rastlina vyženie novú kvetú stonku – pred obdobím kvitnutia.

Terapia šokom

Ak ste dostali nádherne zakvitnutú orchideu, ktorá však už dlho nekvitla napriek správnej starostlivosti, odborníci odporúčajú terapiu škom – preložiť orchideu na chladnejšie slnečné miesto a nechať ju na ňom, kým nevyženie prvé väčšie puky. Môže to trvať aj niekoľko týždňov.

Dnes najobľúbenejšie