Takto prinútite orchideu, aby vám kvitla aj 3x do roka s minimálnymi prestávkami: Starý trik od skúsených pestovateľov!

Kto by nemiloval orchideu? Kráľovná izbových rastlín nás každý deň teší svojimi nádhernými kvetmi. Čo však robiť preto, aby orchidea ostala krásna čo najdlhšie? Vyskúšajte tieto triky.

Orchidea – jedna z najkrajších a bezpochyby najobľúbenejších izbových rastlín. Nenáročná na pestovanie, krásna a kvitnúca dlhú dobu. Zvyčajne kupujeme orchideu práve v období, kedy kvitne. Raz však príde aj doba, kedy kvety opadnú a práve vtedy si majitelia týchto kvetov kladú otázku: „Čo som urobil zle?“ Nezúfajte, poradíme vám, ako docielite, že orchidea bude opäť kvitnúť v plnej kráse.

Priemerná dĺžka kvitnutia druhu Orchidey Phalaenopsis  je 3 mesiace. Kvitnutie sa opakuje 2 – 3 x do roka a interval medzi jednotlivými obdobiami kvitnutia môže byť v niektorých prípadoch oneskorený až o niekoľko mesiacov.

Tieto tipy vám pomôžu k tomu, aby vaša orchidea kvitla čo možno najčastejšie (bez extrémne dlhých prestávok) a tak dlho, ako sa len dá!

Čo treba robiť?

Vytvorte orchidei teplotné rozdiely. Na noc preložte kvetináč na chladnejšie miesto (s teplotou cca 15 stupňov). Neudržiavajte teplotu stále len na tom istom mieste.

Ak rastlinu hnojíte, znížte množstvo dusíka v hnojivách. V skutočnosti by ste mali dať prednosť fosforu, ktorý stimuluje proces kvitnutia.

Zvlhčujte vzduch okolo rastliny skôr, ako v samotnom kvetináči. Ak máte v miestnosti príliš suchý vzduch, rastlinke sa dlhodobo nebude dariť.

Určite viete, že orchidea miluje sveto – pozor však na príliš ostré a najmä priame slnečné svetlo. Ak máte orchideu uloženú na parapete, kde popoludní dopadá ostré svetlo, odporúča sa zatieňovať.

1

Na 5 dní preložte orchideu na tmavé miesto. Po 3 týždňoch by sa na rastline mali objaviť púčiky (tento postup však použite len v prípade dospelých, zdravých rastlín).

Namiesto zalievania dajte do kvetináča niekoľko kociek ľadu. Ľad zvlhčí vzduch a zároveň si rastlina vezme toľko vlahy, koľko potrebuje.  Tento postup podporuje rýchlejšie zakvitnutie rastliny. Ak napríklad stimulujete rastlinu v správnom čase takouto formou, už o pár dní vás bude v kvetináči čakať krásne rozkvitnuté prekvapenie.

Starý trik, ako prinútiť orchideu kvitnúť!

V litri vody rozpustite 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa ponorte orchideu a nechajte máčať asi 20-30 minúť. Potom uložte na obvyklé stanovisko.

Neváhajte pridať lyžičku cukru sem-tam do vody aj inokedy, hlavne pred a počas kvitnutia. Ide o perfektný životabudič!

Tajomstvo kvitnutia je v špeciálnom kŕmení

Lenka nám napísala o špeciálnom životabudiči pre orchideu, vďaka ktorému tá jej kvitne doslova ako na baterky. „Ak chcete, aby orchidea kvitla bohatšie a kvety boli väčšie, krajšie a boli ešte sýtejšie, potrebujete pre ňu namiešať životobudič z ricínového oleja. Na jeho prípravu vezmeme 1,5 l plastovú fľašu naplnenú prevarenou vodou izbovej teploty a pridáme 1 lyžičku tohto oleja. Potom zatvoríme a starostlivo pretrepeme, olej by sa mal rozpadnúť na menšie čiastočky a čo najviac premiešať s vodou.

Vody musí byť minimálne 1,5 litra – nie menej. Orchideu sledujeme a dáme jej túto zmes namiesto klasickej zálievky vtedy, keď vyženie púčiky. Ricínový olej som predtým používala proti vypadávaniu vlasov a skutočne mi pomohol. A rovnako ako na vlasy – sú silnejšie, krajšie a nevypadávajú, funguje tento olej aj na kvety. Okrem orchidei môžete používať aj na iné kvitnúce rastliny. Ak kvitnú raz za rok, použijeme toto hnojivo len raz – pred kvitnutím, ak celý rok, používame raz za mesiac, alebo pred obdobím kvitnutia. Mne to pomohlo ku krásnym orchideám, odporúčam.“

zdroj: takprosto

Dnes najobľúbenejšie