plny-hrniec_transparent_negativ.png

Naučte sa domáci kvások: Budete prekvapení, čo dokáže s obyčajným pečivom a prečo prospeje aj vášmu zdraviu!

Zdravý domáci kvások pripravovali už naše babičky. Prečítajte si, prečo by ste mali kváskovanie vyskúšať aj vy a naučte sa jednoduchý postup na prípravu domáceho kvásku.

V poslednej dobe zažíva kváskovanie „boom“. Prečítajte si, prečo nejde len krátkodobý výstrelok tejto doby a tiež dôvody, pre ktoré sa oplatí sa kváskovať!

Prinášame Vám v spolupráci s www.kvaskovanie.sk 10 dôvodov, prečo kváskovať:

1. Je ľahšie stráviteľný – vďaka baktériám mliečneho kvasenia. Znamená to, že po zjedení kváskového chleba vám už nebude bývať ťažko na žalúdku, ani vás nebude nadúvať.

2. Je pripravený úplne bez chémie – bez rôznych prídavných látok. Kváskový chlieb sa dá upiecť už z troch surovín: múka, voda, soľ. Prípadne ho môžete dochutiť a to rôznymi bylinkami, koreninami alebo semienkami.

3. Neprekysľuje organizmus– baktérie z kvásku neprekysľujú náš organizmus, naopak rozkladajú škroby a bielkoviny prítomné v múke. Preto je pre náš organizmus s kváskom upečený chlieb pre zdravie prospešný a prijateľnejší.

4. Prospieva našej postave– aj napriek tomu, že kaloricky sú kváskové produkty približne na tom rovnako, ako kvasnicové, tie kváskové majú nižší glykemický index. To znamená, že nás zasýtia skôr, zjeme menej, hladina cukru v krvi nestúpne tak rapídne, a tým vydržíme byť dlhšie sýty. Vďaka nižšiemu GI sa vyhýbame „vlčiemu hladu“.

5. Rozkladá kyselinu fytovú– ktorá sa nachádza v obale zrna, teda v celozrnných múkach. Viaže na seba dôležité minerály- vápnik, železo, horčík, meď a zinok. Vďaka kvásku sú spomínané minerály uložené do nášho tela.

6. Je nadýchaný – kvasinky obsiahnuté v kvásku produkujú plyn oxid uhličitý, ktorý je obsiahnutý následne v ceste, čím sa stáva cesto nadýchanejšie.

7. Vydrží dlhšie – pri kvasení vzniká kyselina mliečna, ktorá chlieb prirodzene konzervuje. Kváskový chlieb sa dá bez problémov jesť aj týždeň.

8. Chráni náš chrup– kváskovaním predchádzame tvorbe zubného kazu vďaka rozkladaniu spomínanej kyseliny fytovej

9. Je veľmi vhodné pre diabetikov, celiatikov a toleruje ho i veľa histaminikov.

10. Chutí to famózne! Krásne voňavý s chrumkavou kôrkou, nadýchanou a vláčnou striedkou vo vnútri. Taký býva domáci kváskový chlebík. Každý, kto ho vyskúšal, tvrdí, že iný už nechce.

Recept na zdravý domáci kvások nájdete TU.

Zdravý domáci kvások, s ktorým bude pečenie jedna radosť. Zvládne ho vyrobiť každý

Kváskovanie nie je len o chlebe. Z kvásku upečiete a uvaríte veľmi veľa rôznych vecí: nielen kváskový chlieb, ale aj kváskové rožky, žemličky, kváskové koláče, vianočku, buchty, či makovky, na slano, na sladko, kváskový lepkový alebo aj bezlepkový chlieb. Vždy podľa chute, nálady a domácej požiadavky.

Radi by ste kváskovanie vyskúšali, ale zdá sa vám to zložité? Naučte sa kváskovať s odborníkmi na kvások, prihláste sa na kurz kváskovania. Všetko o kvásku a kváskovaní pod jednou strechou. Viac na www.chutodnaty.eu

Najlepšie recepty na dnes