Chcete bohatú úrodu jahôd? Dajte im tento elixír života z kuchyne a odvďačia sa vám záplavou veľkých plodov!

Poistite si bohatú úrodu jahôd a stavte na overený tip, ako stimulovať rastliny tak, aby nám priniesli bohatú úrodu plodov a plodili čo najdlhšie. Nepotrebujete umelé hnojivá z obchodu plné chémie, poradíte si aj s radami našich predkov.

Poistite si bohatú úrodu jahôd a stavte na overené tipy, ako stimulovať rastliny tak, aby nám priniesla bohatú úrodu plodov a plodila čo najdlhšie. Nepotrebujete umelé hnojivá z obchodu plné chémie, poradíte si aj s radami našich predkov.

Hnojivo z doždia

Môžete ho použiť nielen na jahody, ale aj na iné druhy ovocia a dokonca aj na hnojenie muškátov a izbových rastlín.

Potrebujeme (dávku upravte podľa množstva rastlín):

5 l vody

1 kg droždia

Postup:

Droždie necháme rozpustiť vo vode v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody. Výsledný produkt sa potom riedi v 50 litroch vody (0,5 l zmesi na 10 l vody). Z našej skúsenosti spotrebuje 10 „kríčkov“ jahôd približne 5 l vody. Hnojíme 2 x za sezónu.

Okrem čerstvého droždia môžeme použiť aj sušené droždie: 1 bal zmiešame s 2 lyžicami cukru a necháme rozpustiť v troche vlažnej vody. Potom sa zmes rozriedi vo vedre vody a nechá sa lúhovať 2 hodiny. Používame tak, že do krhly na zavlažovanie napustíme vodu a pridáme 0,5 l roztoku.

Čím ešte hnojiť jahody?

Výrobky z kyslého mlieka ako napríklad srvátka. Je známe, že srvátka obsahuje minerály, dusík, vápnik, síru, fosfor a viac ako 19 esenciálnych aminokyselín. Pre jahody je mierne kyslá pôda najprospešnejšia pre vývoj plodov. Odporúča sa hnojivo z fermentovaných mliečnych produktov (ako už spomínanej srvátky), spolu s popolom, slepačím hnojom a humusom.

Tip navyše: ak si urobíte sprejový postrek zo zriedeného mlieka, môžete zabudnúť na vošky a roztoče.

Starý chlieb je alternatívou k použitou droždia. Kváskový chlieb namočíme do vody a zaťažíme, aby nevyplával a necháme 6-10 dní stáť. Výsledný roztok rozriedime v pomere 1:1 s vodou.

Žihľava – na túto pŕhlivú rastlinu nedá dopustiť množstvo pestovateľov. Z našej skúsenosti tiež vieme, že žihľava pôsobí na jahody ako elixír života. Do väčšej nádoby nazbierame žihľavu, tak, aby bola skutočne nahusto. Zalejeme dažďovou vodou, prikryjeme, necháme lúhovať a dvakrát za deň dobre premiešame. Po niekoľkých dňoch je hnojivo pripravené a riedime v pomere 1:20 s vodou. Žihľava obsahuje veľké množstvo dusíka v podobe, ktoré je veľmi dobre vstrebateľná koreňmi jahôd.

Slepačí trus – je veľmi prospešný pre vysoký obsah dusíka, bez ktorého jahody nie sú schopné produkovať plody. Použitie kuracie hnojiva v tekutej forme sa dávkuje nasledovne: na 10 l tekutiny 0,5 l hnoja, zmes sa musí nechať 3 dni odstáť.

Dnes najobľúbenejšie