Bude najkrajšou ozdobou vašej terasy a balkóna: Vypestujte si nádhernú vistéru v črepníku!

Vistériu však nemusíte pestovať len v zemi, ale aj v črepníku – na balkóne alebo na terase. Niektorí dokonca vistériu pestujú podobne ako bonsaj - v interiéri, alebo v zimnej záhrade. Poradíme, ako na to!

Vistéria je nádherná popínavá rastlina, ktorá je záchranou pre jednotvárne fasády, ploty, alebo jednoducho miesta, ktoré potrebujú „oživiť“. Romantická záplava kvetov v melancholických odtieňoch modrej a fialovej robí z vistérie jednu z najkrajších okrasných drevín vôbec. Vistériu však nemusíte pestovať len v zemi, ale aj v črepníku – na balkóne alebo na terase. Niektorí dokonca vistériu pestujú podobne ako bonsaj – v interiéri, alebo v zimnej záhrade. Poradíme, ako na to!

Pestujte vistériu v kvetináči!

Potrebujeme:

1 väčší črepník

Malú rastlinku, odrezok (prípadne si môžeme dopestovať rastlinku aj zo semienka)

Slnečné chránené stanovisko

Mierne vlhký substrát na pestovanie bonsajov

Postup:

Veľký dobre odvodnený črepník (s drenážnymi otvormi na spodnej časti) naplníme pôdou. Nezabúdajte, že črepník by mal byť 3-4 násobne väčší ako rastlina. Rastlinu jednoducho vložíme do pôdy tak, aby boli korene celkom pokryté pôdou.

Najlepšie je vistériu sadiť práve na jar – v marci až apríli. Rastie pomerne rýchlo a ako bude rásť, bude sa rozrastať do všetkých smerov – ak ju teda chcete pestovať v črepníku, tvarujte si ju ako okrasný stromček. Ak vistérii niečo bude stáť v ceste, jednoducho sa okolo povrchu obmotá a použije ho ako svoju oporu.

Vistériu môžete pestovať aj zo semien. Tie jednoducho vložíme do mierne vlhkej pôdy a približne o 3-4 týždne vyklíčia. Nezabúdajte, že ak chcete vistériu pestovať ako bonsaj –s hrubým, nízkym kmeňom v nádobe, potrebuje pravidelný rez a strihanie. Inak sa rastlina rozbujnie a nadobudne nepravidelné kontúry. Stromček však môže mať aj tenší kmeň, vtedy bude stromček vyšší, vyrastie asi do výšky 70 cm-1 m. Celková výška však vždy závisí od toho, ako rastlinu necháte rozrásť sa.

Keď malú rastlinku necháte rásť v malom črepníku a pravidelne ju tvarujte, zhrubne jej kmeň. Keď sa rastlina približne po roku rozrastie, urobíme drastický spätný rez. Netreba sa obávať, že z rastliny takmer nič neostane, práve naopak, podporí sa tým hustejšie a krajšie rozkonárenie koruny.

Postupne kmeň zhrubne a vistéria nadobudne kontúry krásneho bonsaja (nemusí mať vždy taký hrubý kmeň). Po vypestovaní zo semienka zakvitne približne po 3-4 rokoch.

Vistéria je mrazuvzdorná a oba druhy japonská aj čínska vydržia teploty až do -15 stupňov. Vistérie pravidelne zalievajte a tvarujte, inak sú skutočne nenáročné. Niektorý dokonca odporúčajú nehnojiť ich, no hnojiť sa odporúča pred obdobím kvitnutia – používame fosforečnaté hnojivá).

Rastliny presádzame skoro na jar, pričom odstránime všetky mŕtve korene.

Ak chcete vistériu presadiť do voľného priestoru nezabudnite, že sa postupne skutočne široko rozrastie a bude hľadať oporu – plot, fasádu, terasu – konštrukcia však musí byť skutočne pevná, inak ju vistéria spoľahlivo poškodí.

Vistériu rozmnožíte jednoducho – vrcholovým odrezkom asi 10 cm dlhým, ktorý očistíme od spodných listov a jednoducho zapichneme do pôdy.

Poznámka: Vistéria je podobne ako mnohé iné obľúbené izbovky nebezpečná pre malé deti a domácich miláčikov. Najmä v období kvitnutia ju držte mimo ich dosahu!

zdroj: redakcia

Dnes najobľúbenejšie