zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Na toto dávajte pozor: 4 veci, ktoré nesmiete NIKDY urobiť, keď si nájdete kliešťa!

Kým niektorým typom ľudí sa vyhýbajú oblúkom, iných rok čo rok „potešia“ svojou prítomnosťou. Kliešte sú nepríjemnou súčasťou leta a mnoho ľudí si ich stále vyberá nesprávne. Poradíme vám, ako ich vybrať naozaj bezpečne.

Nájsť si na tele kliešťa nie je nič príjemné, vzhľadom na to, že v niektorých prípadoch sa dokážu postarať o vážne ochorenie. Všeobecne platí, že po pobyte v prírode je potrebné sa dôkladne preskúmať, pretože kliešte sa radi usalašia na miestach, kde ich objavíte len pri pozornejšom pohľade. Ak si takéhoto parazita na sebe nájdete, okamžite ho musíte vybrať. Mnoho ľudí to však aj napriek masovejšej osvete stále robí nesprávne.

Veci, ktoré nikdy nerobte:

Kým vo viacerých prípadov sa ľudové alebo takzvané babské recepty ukážu ako celkom účinné, pri vyťahovaní kliešťov na ne zabudnite. V skutočnosti totiž môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kliešte nikdy neodstraňuje tým, že ich budete chcieť vypáliť. Traumatizácia hmyzu teplom zvyšuje podľa novín The New York Times pravdepodobnosť infekcie a okrem toho vám hrozí, že popálite aj sami seba.

Foto: Reprofoto/Little Things

Nikdy sa nepokúšajte kliešťa vylákať z vašej kože jeho potieraním lakom na nechty či vazelínou.

Foto: Reprofoto/Little Things

Parazita sa nepokúšajte ani otráviť benzínom či alkoholom. Môžete ho totiž udusiť, čo by mohlo znamenať vyprázdnenie obsahu jeho čriev do rany, a to tiež zvyšuje riziko nákazy.

Foto: Reprofoto/LIttle Things

Pri odstraňovaní kliešťa budete potrebovať pinzetu, no aj s tou treba narábať opatrne. V žiadnom prípade pinzetou netočte, kliešťa totiž môžete roztrhnúť a časť z neho vo vás aj tak ostane.

Foto: Reprofoto/Little Things

Takto ho vyberiete správne:

Použite pinzetu s jemným hrotom, pričom kliešťa vyťahujte tým, že ho vykývete. Kliešťa treba uchopiť čo najbližšie pri koži a dávať pozor na to, aby ste netlačili v okolí jeho brucha, čím by ste mohli vytlačiť do tela infikovanú tekutinu.

Foto: Reprofoto/Little Things

Po odstránení kliešťa z pokožky si dôkladne umyte ruky a postihnuté miesto mydlom a teplou vodou. Dôležité je aj správne zlikvidovanie kliešťa.

Foto: Reprofoto/Little Things

Môžete ho spláchnuť do záchoda, ponoriť do alkoholu či umiestniť do zapečateného sáčku či nádoby a vyhodiť. Ak však máte podozrenie, že kliešť mohol do vášho organizmu preniesť chorobu, pre neskoršiu identifikáciu ho umiestnite do uzatvárateľného sáčku a vložte do mrazničky.

Kedy vás kliešte milujú a kedy nenávidia

Niektorí ľudia sa môžu pochváliť tým, že kliešťa na sebe jakživ nemali. Iní od nich nemajú žiadne leto pokoj. Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva SR, kliešte priťahuje vôňa tabaku a alkoholu. Na potulkách prírodou sa preto radšej zrieknite svojich zlozvykov. Naopak, kliešťa môžete odpudiť cesnakovou arómou.

Slepé parazity sú totiž odkázané na vyhľadávanie obetí len podľa dychu či určitých látok v pote. Neznášajú tiež ľudí, ktorí majú večne studené nohy.

Po oblečení môžu loziť aj hodiny, keď sa však rozhodnú, že im ich obeť nesedí, jednoducho z nej odpadnú. Naopak, keď sa dospelá samička nacicia, jej veľkosť sa podobá hrachu.

V horúčavách zaliezajú do zeme alebo pod listy, najlepšie im je vo vlhkom a teplom počasí do 20 stupňov Celzia. V prírode sa však netreba spoliehať na to, či patríte k typom, ktoré kliešte neznášajú, alebo nie. Radšej si vždy dajte dlhé nohavice a rukávy, príliš neobnažujte svoju kožu. Nastriekajte sa repelentom a vyhýbajte sa vysokej tráve.

Najlepšie tipy pre zdravie