Môj recept pre najkrajšie ľalie, ktoré vám budú obdivovať všetci susedia!

Ľalie milujem – sú úžasné, čisté a krásne, jednoducho u mňa kráľovné medzi kvetmi. Dlho sa mi nedarilo pri ich pestovaní a tak som sa informovala priamo v záhradkárstve a milá pani mi prezradila podrobný postup.

Ľalie milujem – sú úžasné, čisté a krásne, jednoducho u mňa kráľovné medzi kvetmi. Dlho sa mi nedarilo pri ich pestovaní a tak som sa informovala priamo v záhradkárstve a milá pani mi prezradila podrobný postup. Všetko som si dôkladne zapísala, aplikovala do praxe a odvtedy moje ľalie nemajú páru. :-)

Pri ľaliách je dobré, že vydržia aj niekoľko rokov na jednom mieste – nemusíte ich vyberať ani na zimu z pôdy. Vyberte im slnečné stanovisko s kyslejšou pôdou. Na jar je potrebné ľaliám dodať dostatok dusíka – aby mali dostatok sily pre rast a neskoršie kvitnutie. Ja používam dusičnan amónny – 1 lyžicu hnojiva na 1 štvorcový meter. Vynikajúce je hnojivo z fermentovaného divozelu. Divozel zmiešame s vodou v pomere 1:10 – necháme odstáť niekoľko dní a občas premiešame.

Drevený popol

Vďaka nemu budú mať ľalie väčšie kvety, pestrejšie farby a dokonca aj vydržia dlhšie kvitnúť. Stačí, ak niekoľkokrát za sezónu nasypete na pôdu okolo ľalií. Okrem krásnych kvetov sú ľalie aj odolnejšie proti chorobám.

Keď sa objavia výhonky, ľaliám opäť pomôžem týmto životabudičom. V 9 litroch vody rozpustím 1 (nie kopcovitú) lyžicu jedlej sódy, 1 lyžičku amoniaku a primiešam aj síran meďnatý, ktorý som si vopred rozpustila v 1 l teplej vody. Všetko zmiešame, necháme odstáť a jednoducho nalejeme na pôdu.

Keď sa objavia púčiky, opäť nastupuje dávka dusíkatého hnojiva (40 g dusičnanu amónneho rozpustíme v 10 l vody a aplikujeme na pôdu).

Keďže ľalie zvyknú byť napadnuté plesňou „botrytis cinerea“ – nezabúdajte sem tam posypať pôdu popolom. Okrem toho, že podporuje kyslosť pôdy, ktorá ľaliám vyhovuje, pôsobí aj ako dezinfekcia pred vznikom plesní.

Ďalšie tipy:

Ľalie vždy zalievame odstátou dažďovou vodou.

Pred vysadením do pôdy namočte cibuľky do roztoku moridla na 30 minút, potom nechajte uschnúť a až potom zasaďte. Máte tak istotu, že sa ľalie ujmú.

Ak neviete, či máte dostatočne kyslú pôdu na vysadenie ľalií, pridajte do zeminy v záhrade rašelinu, aby ste vytvorili ideálne podmienky.

Ľalie neznášajú premokrenie pôdy, preto dbajte na to, aby boli na stanovisku s dobre odvodnenou, ľahšou a priepustnou pôdou.

Ak používate iné ako vyššie uvedené organické či minerálne hnojivá, nezabúdajte, že nesmú obsahovať vápnik ani chlór – ten je pre ľalie smrteľne nebezpečný.

Dnes najobľúbenejšie