Máte doma orchideu? Potom by ste rozhodne mali vedieť toto!

Orchidey sú mimoriadne zaujímavé kvety, ktoré rastú v mnohých oblastiach sveta, no najviac v trópoch. Vedeli ste, že na celej planéte existuje približne 17 000 druhov a farieb týchto kvetín?

Pritom až 90% orchideí sú druhu epiphytes: to znamená, že ako základňu svojho rastu využívajú inú rastlinu. Ich korene nedotiahnu až na zem, ale prichytia sa o inú rastlinu, ktorá im poskytne všetky potrebné živiny a vodu.

V domácnosti sa oplatí pestovať najmä tieto druhy, pretože nevyžadujú toľko pozornosti. Za zmienku stoja druhy Phalaenopsis, Cattleya, Cymbidium, Bletilla, Pleione, Odontoglossum a Paphiopedilum.

V tomto článku sa dozviete, ako ich pestovať doma, a poskytovať im potrebnú starostlivosť.

Všeobecný postup pre pestovanie orchideí

Môžete pestovať orchidey zo semien, ale určite najjednoduchšia metóda je použiť odrezky z iných kvetov. Za týmto účelom je dobré použiť kvetináč z kameniny, pretože ten lepšie podporuje odvodnenie rastliny a zároveň poskytne potrebnú vzdušnosť.

Umiestnite svoje orchidey na slnečné miesto, ale pozor, aby sa nespálili. Vhodné sú napríklad okná, balkóny alebo dobre presvetlené miestnosti.

Kedy kvitnú orchidey?

Kvitnutie nastáva len vtedy, keď je rozdiel teplôt medzi dňom a nocou asi 8 ° C

Každé 3 roky sa odporúča rastlinu presadiť, čo je najlepšie robiť na jar. Používajte pri tom ľahké substráty (napríklad borovicové kôry).

Starostlivosť o orchidey

orchidea

Orchidey, na rozdiel od iných rastlín, si vyžadujú osobitnú starostlivosť, ale pohľad na rastlinku, ktorej sa darí, stojí za tú námahu. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi:

– Orchidea musí mať listy tmavo zelenej farby. Ak zistíte, že je farba veľmi jasná, rastlina má zrejme nedostatok svetla.

– Teplota v miestnosti nesmie byť nižšia ako 14 ° C.

– Nedávajte orchidey na miesta, ako sú kuchyne, kde má vzduch vysokú hustotu.

– Udržujte orchideu mimo zdrojov tepla a tiež mimo príliš suchého prostredia. Myslite na to, že v prírode orchidey často rastú v tieni stromov, ktoré ich chránia pred priamym slnkom.

– Pre zachovanie ideálnej vlhkosti okolo 40% môžete rastlinu umiestniť v blízkosti iných rastlín, alebo dať do blízkosti koreňov misku s vodou.

– Ak je orchidea v kvetináči, nedávajte kvetináč do misky, pretože nie je vhodné, aby bol stále v kontakte s vodou.

– Polievajte orchideu destilovanou vodou izbovej teploty. V lete dvakrát až trikrát týždenne, v zime stačí iba raz za týždeň. Ideálne polievajte rastlinu v ranných hodinách.

– Chráňte svoju orchideu pred prudkými zmenami teplôt.

Upozorňujeme, že ide o veľmi všeobecné rady. O konkrétnom druhu orchidey je vhodné poradiť sa so skúseným pestovateľom. Čo však platí všeobecne, je fakt, že rastline sa vždy darí najlepšie vtedy, ak má podmienky podobné jej prirodzenému prostrediu.

Dnes najobľúbenejšie