zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Máte v byte skrytú pleseň? 10 obranných reakcií vášho tela, ktoré možno pripisujete niečomu celkom inému!

Radšej neriskujte, pretože tým ohrozujete vlastné zdravie. Ak vás trápi niektorý z týchto príznakov, mali by ste proti plesniam v dome rázne zakročiť.

Veľa domácností zápasí s plesňami, ktoré sa niekedy objavujú najmä v rohoch miestností, za skriňami či pri oknách – jednoducho všade, kde je zvýšená vlhkosť a plesne majú ideálne podmienky na to, aby tam vznikali. Ak napríklad často smrkáte alebo kašlete, môže to byť práve ich zásluhou. Aj to sú totiž jedny z príznakov toho, že máte alergiu na plesne.

Príznaky, ktoré prezradia alergiu na plesne

Plesne sú zložené z rôznych biotoxínov, ktoré telo nedokáže spracovať a keď sa doň dostanú, môžu v ňom narobiť nejeden problém, upozorňuje portál Remedy Daily. Spóry plesní sa totiž ľahko dostanú do vzduchu, ktorý dýchate a ak ste tomu vystavení dlhodobo, alergia sa môže iba zhoršovať. Zatiaľ čo u každého človeka sa alergia na pleseň môže prejavovať trochu inak, v žiadnom prípade by ste nemali prehliadať týchto 10 symptómov, ktoré môžu byť reakciou práve na prítomnosť plesní, hoci ste ich doteraz možno pripisovali niečomu inému.

1. Kýchanie

2. Kašeľ

3. Nádcha alebo upchaný nos

4. Slzenie očí

5. Svrbenie očí, nosa alebo hrdla

6. Zachrípnutý hlas

7. Dýchavičnosť a časté lapanie po dychu

8. Suchá a šupinatá pokožka

9. Tlak na hrudi

10. Hlieny

Dhodobé smrkanie či kýchanie bez inej evidentnej príčiny môže signalizovať alergiu na plesne.
Dhodobé smrkanie či kýchanie bez inej evidentnej príčiny môže signalizovať alergiu na plesne. Foto: wikimedia

 

Ide o to, že váš imunitný systém reaguje na tieto podmienky veľmi citlivo a pri vdýchnutí malých vzdušných spór plesní ich telo považuje za útočiacich nepriateľov, proti ktorým sa snaží bojovať svojimi obrannými mechanizmami. Ak teda u vás tieto príznaky pretrvávajú a nejde o to, že ste prechladli alebo máte chrípku, môže ísť práve o alergiu na plesne. Netreba to však brať na ľahkú váhu, pretože časom môže prerásť až do astmy, zápalu prínosových dutín či v horšom prípade dokonca až zápalu pľúc, preto by ste sa o riešení vášho problému mali poradiť s lekárom.

Ako sa zbaviť plesní?

Liečiť alergiu nestačí a rovnako dôležité je aj odstránenie príčiny, ktorá vám alergickú reakciu spôsobuje. Ak máte problém s plesňami a zvlášť ak ste u seba spozorovali takúto alergickú reakciu, mali by ste vo svojej domácnosti urobiť zopár drobných zmien. Proti plesni vám pomôže napríklad octový roztok, ale aj to, keď vždy po sprchovaní do sucha vyutierate zarosené kachličky a ďalšie časti kúpeľne. Nemali by ste zabúdať ani na tieto ďalšie veci:

Často vetrajte

V prvom rade by ste mali často vetrať, aby sa vzduch v miestnosti aj niekoľko za deň vymenil. Čerstvý vzduch, ktorý bude prúdiť do miestností, plesne nemajú rady, pretože ich vysušuje a v konečnom dôsledku im škodí. Vetrajte radšej krátko, napríklad na 5 minút, ale častejšie. V byte či v dome by ste mali udržiavať vlhkosť maximálne medzi 40 až 50%. Problematickým domácnostiam pomôže odvlhčovač vzduchu.

Odsuňte nábytok

Nábytok a ďalšie predmety v jednotlivých miestnostiach vo vašej domácnosti by mali umožňovať bezproblémovú cirkuláciou vzduchu. Odsuňte ho od stien a rohov, aby poza ne mohol voľne prúdiť vzduch.

Pozor na bielizeň

Ak máte inú možnosť, bielizeň by ste nemali sušiť priamo v byte. Aj kvôli tomu sa v ňom zvyšuje vlhkosť vzduchu. Uprednostnite radšej sušičku alebo sušenie vonku. Prípadne sušte veci aspoň v miestnosti, ktorú môžete dobre vyvetrať.

Menej kvetov

Rastliny v byte zvyšujú vlhkosť, preto by ste pri problémoch s plesňami mali obmedziť ich množstvo.

Najlepšie tipy pre zdravie