Na Marka uhorka do jarka: 10 cenných rád, s ktorými dopestujete bohatú úrodu a uhorky nezhorknú!

Ak sa aj vy radíte pranostikami, určite ste dnes vysadili uhorky.

Ak sa aj vy radíte pranostikami, určite ste dnes vysadili uhorky. Mali by ste však vedieť, že táto ľudová múdrosť nemusí platiť pre všetky regióny – zatiaľ čo na juhu slovenska môžu byť podmienky ideálne, severné regióny môžu byť pre výsadbu stále príliš chladné.

10 zásad pestovania uhoriek

1.

Na vysádzanie musí teplota pôdy dosiahnúť 10-15 stupňov Celzia. Inak trvá vyklíčenie príliš dlho a hrozí, že skôr, ako uhorky vyklíčia začnú hniť. Niektorý záhradkári radia uhorky sadiť až začiatkom júna – rýchlo dobehnú skôr vysadené rastlinky.

2.

Uhorky nemajú radi ílovité pôdy, pretože sú pomerne chladné. Najlepšie sa im darí v hlinito-piesčitej pôde bohatej na živiny. Preto je dobré pred vysadením poriadne pôdu vyhnojiť.

Niektorí záhradkári radia asi týždeň pred výsevom odkopať vrchnú vrstvu budúceho záhonu, naniesť doň vrstvu humusu (asi 6 cm hrubú) a nechať ohriať. O týždeň sa na túto vrstvu uložia semienka a prikryjú zeminou a slamou.

3.

Pôdu s vysadenými uhorkami prikryte netkanou textíliou. Ochránite pred prípadným ochladením aj pred škodcami.

4.

Vysievajte radšej hustejšie a potom uhorky jednoducho pretrhajte. Je to jednoduchšie ako opakovaný výsev, keď nariedko vysadené uhorky nevyklíčia.

5.

Uhorky budú zdravšie a budú menej hniť aj počas daždivého počasia, ak ich podsteliete slamou. Vrstva slamy by mala byť aspoň 10-15 cm. Dobré je uhorkám poskytnúť oporu po ktorej budú rásť.

6.

Uhorky neznášanú zalievanie studenou vodou – ak nechcete, aby zhorkli, studenú vodu rozhodne na zalievanie nepoužívajte. Niektoré odrody uhoriek sú dokonca vyšľachtené upravené tak, aby nezhorkli.

7.

Ak chcete prilákať včely a čmeliaky, ktoré vám pomôžu úrodu uhoriek znásobiť, urobte toto: V odstátej vode rozpustite trochu medu alebo cukru a touto zmesou postriekajte záhon s uhorkami.

8.

Overeným tipom je pestovať uhorky v plastovej nádobe. Stačí, ak väčšiu fľašu od oleja, alebo minerálky dobre umyjete, odrežete spodnú aj vrchnú časť a vložíte ju do pôdy asi do hĺbky 5 cm. Do nádoby nasypeme zmesou zloženou z 1/3 rašeliny, ½ záhradnej pôdy a 1/6 popola. Do každej nádoby vložíme 2-3 semienka. K nádobám priložíme mriežku alebo iný podporný mechanizmus, po ktorom sa uhorky budú slať. Fľaše ochránia uhorky pred burinou a škodcami. Navyše, zabezpečia aj lepšie teplotné podmienky aj úsporu vody. Podľa skúseností záhradkárov takto vysadené uhorky dorastajú skôr.

9.

Ak žltnú listy na vine je najčastejšie nedostatok vlahy. Uhorka je veľmi náročná na vlahu a najmä počas leta túto požiadavku netreba zanedbávať. Pôdu treba zavlažiť tak, aby vlaha prenikla aj hlbšie do pôdy, inak uhorky vytiahnu korene do nižších vrstiev pôdy. Tu ale často hrozí riziko, že korene budú vystavené príliš vysokým teplotám a celá rastlina odumrie. Vlaha je prvoradá!

10.

Dajte im dostatočnú výživu, nedostatok výživy môže taktiež spôsobiť jav vystúpených koreňov. Uprednostňujte organické hnojivá, ktoré si môžete pohodlne vyrobiť z bežných prísad.

Hnojivo zo starého chleba:

Naplňte vedierko do 2/3 chlebovými kôrkami a zalejte vodou. Namočené kôrky niečím zaťažte, v opačnom prípade budú plávať, keď chlieb začne kysnúť. Umiestnite vedro na teplé miesto na dobu jedného týždňa. Výsledná konzistencia sa riedi vodou v pomere 1:3 a použije sa ako hnojivo, ktorým zalejeme čerstvo zasadené uhorky. Zalievame od začiatku kvitnutia až kým plody nie sú veľké.

Hnojivo z cibuľových šupiek

Hrsť cibuľových šupiek povarte vo vode (na 1 vody stačí 1 hrsť uhoriek), potom odstráňte z plameňa a nechajte celkom vychladnúť. Potom zriedime s menším množstvom odstátej alebo dažďovej vody a môžeme použiť na zalievanie nielen uhoriek, ale aj rajčín a ďalšej zeleniny.

Hnojivo zo žihľavy

1 vedro žihľavy vložíme do suda a zalejeme vodou. Prikryjeme a o týždeň neskôr máme pripravenú vynikajúci výživovú bombu. Zriedime dažďovou vodou a zalievame záhon s uhorkami.

Dnes najobľúbenejšie