Kupujte drahé mango v obchode? Kôstku nevyhadzujte, takto jednoducho z nej vypestujete atraktívny mangovník!

Mango rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie druhy exotického ovocia. Vedeli ste však, že mangovník môžete jednoducho a celkom zadarmo vypestovať aj vo vašej obývačke?

Mango rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie druhy exotického ovocia. Vedeli ste však, že mangovník môžete jednoducho a celkom zadarmo vypestovať aj vo vašej obývačke? Jediné, čo potrebujete je časť ovocia, ktoré bežne vyhadzujeme – kôstka manga.

Ako na to?

Najčastejšie sa využívajú dva spôsoby, ako vypestovať mangovník zo semienka. Aby ste semienko získali, najskôr je potrebné vyslobodiť ho z veľmi tvrdej kôstky. Najjednoduchší spôsob, ako na to, je použiť kliešte. Postupujte však opatrne, aby ste semienko nepoškodili. Postup ako na to, si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Keď získate semienko, tú najťažšiu prácu máte za sebou. Teraz máte k dispozícií dva spôsoby, ako so semienkom naložiť.

Dva najúspešnejšie spôsoby, ako vypestovať mango zo semienka

1. semienko vložíme do väčšieho črepníka. Najideálnejšie zloženie pôdy pre pestovanie manga je zmes rašeliny, piesku, zeminy a kompostu (namiešajte ich v pomere 1:1:1:2). Semienko vložíme do pôdy, avšak nie celkom celé. Časť semienka musí byť nad zemou. Pôdu zavlažíme a črepník prekryjeme plastovou fóliou, čím mangu vytvoríme mini skleník.V takomto skleníku necháme 8 dní. Potom urobíme otvor pre výhonok, prípadne, môžeme odstrániť fóliu celkom.

2. Semienko zabalíme do papierovej servítky a tú navlhčíme. Vložíme do igelitového vrecka, uzavrieme a necháme približne 8-14 dní v takomto prostredí. Potom semienko vyberieme a vložíme ho do pôdy.

Keď semienko vyženie výhonky, to, čo potrebuje naviac je dostatok vlahy (nie však prelievanie pôdy) a teplo. Črepník pokojne umiestnite na parapetu nad radiátor. V lete môžete črepník preložiť na balkón či terasu. Ideálna teplota pre pestovanie manga je približne 25 stupňov. Rastlina však znesie aj extrémne teploty až do 45 stupňov. Teplota nesmie nikdy klesnúť pod 15 stupňov.

Každá dva roky mangovník presádzame a vymieňame substrát. Približne po 3-4 mesiacoch môžeme začať mangovník prihnojovať. Robíme to v 3-týždňových intervaloch. S hnojením končíme začiatkom jesene.

Na plody mangovníka si budete musieť počkať. Mangovník je schopný rodiť až od 7 rokou. Niekedy sa však pri doma pestovaných mangovníkoch plodov nedočkáte. Všetko závisí od konkrétnej rastliny a podmienok, v ktorých vyrastá. Budete však mať doma atraktívnu izbovú rastlinu, ktorá bude ozdobou vášho interiéru. :-)

Dnes najobľúbenejšie