Korenie nepatrí len do kuchyne: Geniálne tipy, ako ho využiť v domácnosti a záhrade!

Áno, čítate správne. Korenie ani zďaleka nepatrí len do kuchyne. Hoci si bez neho nevieme svoje pokrmy predstaviť,v skutočnosti má omnoho všestrannejšie využitie. Toto by ste mali o korení vedieť aj vy!

Áno, čítate správne. Korenie ani zďaleka nepatrí len do kuchyne. Hoci si bez neho nevieme svoje pokrmy predstaviť,v  skutočnosti má omnoho všestrannejšie využitie. Toto by ste mali o korení vedieť aj vy!

Čierne korenie

Nasypte ho do práčky. Počas prania dokáže chrániť vaše oblečenie pred stratou farby a vyblednutím.  Pri ďalšom praní postupujte nasledovne. Pridajte lyžičku čierneho korenia do prania spolu s bežný pracím prostriedkom. Tento spôsob najlepšie funguje pri nižších teplotách.

Zmiešajte čierne korenie s múkou a rozsypte okolo mladých rastlín. Ochránite ich tak pred škodcami

Na nevoľnosť si doprajte vodu s citrónovou šťavou a čiernym korením.

milkandblackpepper

Ochráni vás pred drobnými muškami – octomilkami: 1/2 litra mlieka zmiešajte so 150 g kr. cukru a 50 g čierneho korenia. Zmes preložíme na panvicu a varíme 10 minút. Uložíme do plytkých misiek a rozložíme po dome. Z nejakého dôvodu mušky táto zmes veľmi priťahuje a rýchlo sa v nej utopia. My odporúčame pridať do výslednej zmesi aj 1 či 2 kvapky mydla, ktoré zabráni, aby sa mušky udržali na hladine.

Škorica

Pri rozmnožovaní rastlín pomocou odrezkov, použite mletú škoricu namiesto stimulátora zakoreňovania. Škoricu nasypte aj na odlomené a poškodené miesta na rastline, pôsobí antibakteriálne a miesta sa rýchlo zahoja.

Ak ste pri presádzaní rastlín nechtiac poškodili korene, prisypte do pôdy trochu tejto voňavej koreniny. Škorica má totiž dezinfekčné účinky a rastline pomôže prispôsobiť sa novému prostrediu a dobre sa zakoreniť. Skúsení záhradkári navyše škoricou posypujú aj samotné rastliny, čo by malo zabezpečiť rýchly rast.

Zatočí s voškami – vošky sú tam, kde sú aj mravce. A mravce neznášajú škoricu. Stačí teda, ak okolo rastliniek nasypete škoricu a vytvoríte tak akúsi ochrannú bariéru pre vaše rastliny.

Pomôže aj na zatuchnuté fľaše. Do fľaše nalejte vodu, lyžičku mletej škorice, pretrpte, nechajte chvíľu pôsobiť a zápach zmizne.

Vypláchnite si ústa vodou v ktorej rozpustíte škoricu. Pomocou nej zabijete baktérie v ústach bez poškodenia zubov. Okrem ochrany pred zubným kazom chráni bojuje aj proti ochoreniam ďasien.

Huby škoricu neznášajú a ak sa vám na záhrade rozmohli, jednoducho sa ich môžete zbaviť so škoricovým postrekom (1 lyžicu škorice rozpustite vo vode a nastriekajte na huby), alebo huby škoricou jednoducho posypte.

Klinčeky

Napichajte ich do citróna a s otravnými muchami a komármi v izbe máte pokoj. Ak si chcete vyrobiť repelent proti komárom stačí, ak asi 30 klinčekov necháte vylúhovať v alpe a potom si túto zmes nastriekate na oblečenie a pokožku.

Na boľavý zub – klinčeky vám poskytnú skutočnú úľavu. Treba ich žuvať alebo ich priložiť k boľavému miestu. Najúčinnejšiu sú, keď ich pred použitím namočíte v alkohole, ktorý pôsobí dezinfekčne.

Bobkový list

Do lovóra s prádlom stačí hodiť pár bobkových listov: Túto radu som sa naučila od starkej a používam ju celé roky, funguje zaručene!

Zachráni farebné oblečenie – do hrnca s vodou vložíme tucet bobkových listov a preložíme na plameň. Keď je voda vriaca, zložíme z plameňa, necháme 15 minút ochladnúť a potom namočíme do vody odev. Necháme máčať, kým voda nevychladne. Potom vyperieme, ako zvyčajne. Celý postup nájdete TU.

Niekoľko lístkov bobkového listu v skrini vám pomôžu ochrániť vaše šatstvo v skriniach pred inváziou molí. Pôsobia rovnako účinne ako levanduľa.

V mažiari rozdrvte niekoľko lístkov bobkového listu a zalejte ich olivovým olejom. Premiešajte a zmes naneste na miesta postihnuté reumou. Obklad môžete používať viackrát za deň.

Veľmi účinný je je aj domáci sirup proti kašľu z bobkového listu. Na jeho prípravu potrebujete 500 g cukru, 250 g citrónovej šťavy a 15 lístkov bobkového listu. Všetky ingrediencie zmiešajte a varte približne 1 hodinu. Po dovarení lístky vyberte a sirup skladujeme v uzatvárateľných nádobách v chlade. Užívajte 1 lyžicu sirupu 1 x za deň.

Pre lepší spánok – lístky bobkového listu vložené pod vankúš vám zabezpečia pokojný spánok a pomôž vám rýchlejšie zaspať. Jeho aróma pôsobí upokojujúco, odplavuje stres a napätie. Ľudia trpiaci nespavosťou z dôvodu stresu naň nedajú dopustiť.

Ďalšie fantastické účinky bobkového listu nájdete TU.

Kajenské korenie

Záhradka sa krásne zelená a priam pozýva lesnú zver na hostinu. Nevešajte hlavu. Zvieratá sa vyberú inam, ak krovie pokropíte zmesou z kajenského korenia a vody.

Kajenské korenie nasypte na mravenisko a do cestičiek, cez ktoré mravce vchádzajú a vychádzajú.

Na bolesť kolien: Zmiešajte 2 lyžice korenia a 100-150 ml olivového oleja. Pastu naneste na bolestivé miesta a nechajte pôsobiť. Keď budete cítiť, že bolesť poľavuje, môžete pastu zmyť.

Šalvia

1dca4068e7ecfe1473e91457f8b87402

Dajte si do topánok na noc 2 lístky a ráno po zápachu nie je ani stopy.

Keď bude opekať alebo grilovať vonku, uložte poblíž nádobu s čerstvými lístkami šalvie. Jej vôňa odradí komáre od návštevy vo vašom priestore.

Pálivá paprika

Každý vie, že keď zje štipľavú papriku, pália ho celé ústa. Ak do vašej záhrady chodia na hostinu hlodavce, pripravte pre ne poriadne pálivú desiatu. V skutočnosti štipľavá paprika tvorí základ mnohých druhov priemyselne vyrábaných repelentov proti hlodavcom.

Dnes najobľúbenejšie