Dokáže celkom premeniť vašu záhradu a je zázrakom aj pre zdravie: Úžasné, čo všetko dokáže obyčajná kôra, ak ju viete využiť!

Drvená kôra zo stromov sa používa už dlhé roky ako obľúbený muľčovací materiál do záhrad. Kôra krásne vyzerá a môžete si ju zadovážiť v rôznych farebných prevedeniach aj podľa druhu stromov, z ktorých pochádza. Okrem estetického, je však omnoho dôležitejšie praktické hľadisko, ktoré kôra má pre vašu záhradu.

Ochrana pred burinou

zdroj: images

Najlepším spôsobm aplikácie je uložiť asi 5-8 cm vrstvu kôry na netkanú textíliu rozloženú na zemi. Máte tak istotu, že burina neprenikne na povrch a vy máte pokoj s jej odstraňovaním.

Reguluje vlhkosť

zdroj: divosad

Tento prírodný materiál dokáže aj počas sucha ochrániť pôdu pred vysušovaním a rovnako aj pred premokrením. Živiny uchováva vo vntúti pôdy, bráni erózii a poskytuje tak ideálne podmienky pre rast.

Ochráni pred vymrznutím

zdroj: bouw

Rastliny, ktoré nechávate aj počas zimy na záhone môžu pod vplyvom hlbokých mrazov vymrznúť. Kôra dokáže ovplyvniť termoreguláciu v pôde a ochráni korene rastlín pred mrazom. Vytvorí akúsi izolačnú vrstvu, cez ktorú neprenikne ani ostrý mráz. Za týmto účelom je dobré, aby mala kôra pred zimou vrstvu aspoň 8 cm.

Krásna vôňa

zdroj: divosad

Najmä po daždi sa bude v blízkosti kôry cítiť ako v lese. Krásne vonia a uvoľňuje voňavé silice, ktoré vám premenia celú záhradu na svieži les.

zdroj: podrugka

Kôra samozrejem podlieha času a ak chcete, aby vám dlho vydržala, stavte na píniovú kôru. Je preukázané, že práve ona vydrží najdlhšie. Farebnosť nemá na kvalitu kôry žiaden vplyv.

zdroj: voronezh

Mulčovacia kôra je výborná do okrasných záhonov a aj okolo kríkov s drobným ovocím. Pôsobí esteticky, ušetrí vám prácu a ak chcete mať krásnu celý rok bez starostí, je tým pravým.

Kôra je zázrakom aj pre naše zdravie

Hovoríme o kôre, ktorú si práve na jeseň nazbierate z konkrétnych drevín. Na jeseň je kôra najbohatšia na liečivé látky. Na jej zber vám stačí len nožík a papierové vrecko.

zdroj: pixaby

Kôry nepotrebujete zbytočne veľa, čím dlhšie sa skladuje, tým menšia je jej liečivá sila, preto si vezmite len toľko, koľko skutočne zužitkujete. Na odoberanie kôry je vhodné zvoliť si čerstvo vyrúbané stromy a kríky, ktoré určite nemôžete poškodiť. V prípade zdravých stromov vždy ranu ošetrite štepárskym voskom.

Ako s ňou naložiť?

Kôru jednoducho doma rozložíme na papier na pečenie a necháme usušiť, keď nadobudne šedastú farbu je prirpavená na použitie.

Vŕbová kôra

Je výborná od bolesti, znižuje horúčku a zmierňuje bolesti pri reume, bolesti zubov a kĺbov. Pri akútnych zápaloch močového mechúra pomáha bojovať proti baktériám a má aj upokojojúci efekt. Jednu lyžičku kôry zalejeme šálkoiu viracej vody a lúhujeme 20 minút. Pijeme 3-5 x denne.

Bazová kôra

Zelená kôra obsahuje antioxidanty a preto sa spája s prevenciou proti rakovine. Tiež pôsobí ako silné diuretikum a odvary z nej vám zabezpečia krásnu hrivu-ako elsnej víle. Tiež pôsobí proti ochoreniu cievu a znižuje riziko ich kôrnatenia. 20 g sušenej kôry zalejeme 1 l studenej vody, preložíme na plameň a pomaly zahrievame, až kým sa neodparí polovica vody. Maximálne užívame 3 šálky denne.

Brezová kôra

Pôsobí proti žalúdočným ťažkostiam, dne a poslúži aj ako náhradna sladidla pre diabetikov. Používame rovnako ako kôru z vŕby. Odvary tiež poslúžia pre krásne vlasy a upokoja podráždenú pokožku.

Dnes najobľúbenejšie