Každý má na klávesách F a J vystupujúcu čiarku. Málokto tuší, na čo slúži

Vypuklá čiarka, ktorá sa nachádza na každej klávesnici, má už vyše sto rokov. Viete, na čo slúži?

Hoci sa najmä v oblasti počítačov technológie neustále vyvíjajú, niektoré veci zostávajú celé roky nezmenené. Jednou z takýchto súčastí moderných počítačov je samotná klávesnica. Tá svoju podobu s výnimkou drobných ergonomických úprav a vychytávok prakticky nezmenila už od roku 1873, kedy bola po prvý raz navrhnutá.

Klávesnica je nevyhnutným komunikačným prostriedkom medzi počítačom a používateľom. Dnes už aj malé dieťa vie, že ak chce akúkoľvek informáciu odovzdať počítaču, bude na to potrebovať práve klávesnicu.

Najdominatnejšou vlastnosťou každej klávesnice, ktorú si každý používateľ všimne na prvý pohľad, je fakt, že klávesy s písmenami nie sú usporiadané v abecednom poradí. Druhou výraznou vlastnosťou je, že klávesy s písmenami F a J majú na sebe drobné do priestoru vystupujúce čiarky. Prečo je to tak a na čo tento prvok slúži?

Aby sme pochopili, prečo má klávesnica práve také rozloženie písmen, na aké sme zvyknutí, musíme sa na chvíľu preniesť do roku 1873, kedy páni Sholes a Gidden predali svoj dizajn klávesnice spoločnosti Remington, ktorá neskôr predstavila písací stroj Remington 1. Najčastejšie rozloženie klávesov, tzv. QWERTY, je pomenované podľa prvých šiestich písmen usporiadaných v prvom riadku. Písmená boli umiestnené tak, aby začiatky najčastejšie používaných písmen v angličtine boli blízko seba.

Okrem klávesnice typu QWERTY poznáme aj klávesnicu DVORAK. Tá bola vynájdená v roku 1936 Dr. Augustom Dvorakom a jeho švagrom Dr. Williamom Deasleym. Tí spolu strávili mnoho rokov skúmaním pohybu rúk a fyziológiou a tvrdili, že DVORAK si vyžaduje menšie úsilie, menej pohybu a prichádza tak aj k menšiemu počtu chýb. Bohužiaľ, v čase, keď s nápadom prišli, bol už typ QWERTY dávno dobre rozšírený na trhu a DVORAK si svoje miesto nenašiel.

Klávesnice typu QWERTY a DVORAK.

Pri písaní na stroji či počítači je podstatný správny prstoklad. Ak sa naučíte písať na klávesnici bez toho, aby ste sa pozerali na svoje prsty, môže za to tzv. svalová pamäť. Po niekoľkých tréningoch svalová pamäť preberá kontrolu a človek dokáže napísať až 60 slov za minútu bez toho, aby čo i len okom mihol a dokáže to dokonca aj poslepiačky. Čiarky na písmenách F a J slúžia na QWERTY klávesnici ako hmatový ukazovateľ pre ukazováky, ktoré určujú, či sú prsty na tom správnom mieste. Základná poloha všetkých prstov totiž určuje, aby boli ukazováky práve na písmenách F a J. Ak chceme nájsť správnu polohu pre ukazováky bez toho, aby sme sa pozerali na klávesnicu, majú nám v tom pomôcť práve vystupujúce čiarky.

Správny prstoklad na klávesnici typu QWERTY.

Dnes najobľúbenejšie