Jednoduchý návod, ako si vypestovať granátové jablká na okennom parapete!

Kupujete granátové jablká? Semienka z nich nevyhadzujte, takto jednoducho z nich vypestujete vlastnú úrodu!

Exotická rastlina s chutnými plodmi, ktoré majú svoju sezónu na pultoch predajní práve v tomto ročnom období. Myslíte si, že dopestovať si vlastné granátové jablká je v našich zemepisných šírkach takmer nemožné? Práve naopak, zvládnuť to môžete jednoducho a pohodlne v interiéry vášho domova. Navyše, keď granátovník práve nerodí sladké plody, je z neho krásna rastlina, ktorá bude ozdobou vášho domova.

Vypestujte si sladké granátové jablká na okennom parapete

Granátové jablko ošúpte a na dužine si môžete pochutnať tak ako vždy. Nechajte si však tvrdé semienka, ktoré sa nachádzajú vo vnútri dužiny. Odložte si viac semienok, pretože nie všetky sa uchytia a čím viac ich máte, tým vyššia je šanca na úspech.

1

Semienka prepláchneme a necháme cez deň usušiť. Potom semienka namočíme do vody (teplota vody by mala korešpondovať s teplotou miestnosti). Semienka necháme vo vode 48 hodín, pričom každých 12 hodín vodu meníme.

Pripravíme si nádobu, ktorý naplníme zmesou rašeliny a piesku v pomere 1:1.

Pôdu zalejeme tak, aby bola vrchná vrstva vlhká (nie však preliata) a vložíme do nej semienka. Semienka by mali byť v hĺbke maximálne 2 cm. Potom nádobu prikryjeme fóliou. Každý deň však fóliu aspoň na 15 minút odstránime.

2-1

Zavlažujeme vždy, keď vrchná vrstva pôdy uschne. Semienka začnú klíčiť už o 1-2 týždne. Keď sa objavia prvé listy, rastlinku presadíme do hlbšieho črepníka s univerzálnym substrátom. Na prvé kvitnutie granátovníka si budete musieť počkať približne 9 mesiacov, avšak kvitnutie tejto rastliny je naozaj krásne a rozhodne stojí za vyčkávanie

Po ďalších 3 mesiacoch by sa mi objaviť prvé plody.

Granátovník potrebuje pre svoj rast dostatok svetla, preto ho umiestnite na najslnečenejšie miesto v byte. Hoci táto rastlina dokáže zvládnuť aj dlhotrvajúce obdobie sucha, lepšie sa jej darí, ak ju pravidelne zavlažujete (keď pôda uschne, až vtedy pridajte vlahu).

3-1

Keď je rastlina dospelá, pokojne ju môžete pestovať aj na balkóne. Granátovník zvládne aj teploty do -10 stupňov. Keď však pestujete rastlinku zo zemienka, je zraniteľnejšia a kým nenaberie plnú sillu, lepšie jej bude u vás doma. Na jar a počas leta si však pokojne dajte na balkón.

Dnes najobľúbenejšie