Tejto rade, ako rozmnožiť orchideu som veľmi neverila, ale skutočne funguje: Žiadne strihanie, len k nej postavte nový črepník!

O rozmnožovaní orchideí som čítala len v súvislosti s odstrihnutím výhonku s koreňmi (keiku) a jeho vložením do substrátu, existuje však aj iná možnosť a práve tú som vyskúšala.

O rozmnožovaní orchideí som čítala len v súvislosti s odstrihnutím výhonku s koreňmi (keiku) a jeho vložením do substrátu, existuje však aj iná možnosť a práve tú som vyskúšala. Už mi rastie nová orchidea v kvetináči. :-) Chce to síce trpezlivosť, no sledovať, čo táto rastlinka dokáže je skutočne úžasné. Novú rastlinku si vychová materská rastlina, pričom sú stále spojené, aj keď v odlišných črepníkoch. Je to úplne jednoduché!

Rozmnožovanie orchidei inak:

Po odvkvitnutí som rastlinku normálne zastrihla ako zvyčajne (všetky tri kvitnúce stonky som zastrihla). Dve stonky som nechala rásť normálne, no jednu som začala smerovať tak, aby rástla smerom nadol – prichytila som pomocou pomocou štipca, ale nakláňala som ju postupne, nie nárazovo, aby sa nezlomila. Je treba pripraviť si nový črepník so substrátom pre orchideu (môj bol o niečo nižší ako pôvodný, priemer bol však rovnaký). Orchidea sa nakláňa tak, aby sa dotkla substrátu v priloženom črepníku na ktorom si vytvorí nové vzdušené korene. Stonku ale treba skutočne nasmerovať tak, aby bola v kontakte s novým substrátom.

Najúžasnejšie je, že matka si novú orchideu doslova vychová v novom črepníku a keď rastlinka vyženie nové korene, postupne sa objavia aj nové výhonky (rastlinka spočiatku nebude rásť perfektne vzpriamene, bude sa akoby nakláňať, ale keď si zvykne v novom prostredí a ukotví sa, dokáže sa vyrovnať). Samozrejme s ukotvením jej neskôr môžete pomôcť tak, že ju dáte pevnejšie do substrátu. S novou orchideou však manipulujte až keď bude samostatná – to znamená vtedy, keď spojovacia stonka uschne. Vtedy je rastlinka pripravená na samostatný život v črepníku. Staráme sa o ňu tak, ako o dospelú rastlinu!

Dnes najobľúbenejšie