Jediná bylinka vás ochráni pred potením lepšie, ako prostriedky z obchodu. Rastie vám v záhrade

Je vôbec možné vyrobiť si domáci antiperspirant, ktorý by bol 100% prírodný? Áno, a je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Potenie je prirodzený proces, prostredníctvom ktorého reguluje organizmus telesnú teplotu, ochladzuje povrch kože a zabraňuje tak prehriatiu. Potením sa zároveň  telo zbavuje rôznych škodlivín a splodín látkového metabolizmu.

Pot nezapácha

Samotný pot je bez zápachu, nepríjemná vôňa vzniká až  činnosťou našich kožných baktérií, ktoré rozkladajú tuky a bielkoviny v pote na zlúčeniny, ktoré sú zodpovedné za typický pach potu. Nadmerné potenie (hyperhidróza) nepredstavuje obvykle zdravotný, ale nepríjemný spoločenský problém, niekedy však môže naznačovať aj prítomnosť ochorenia (najmä ak sa nadmerné potenie objavilo u človeka, ktorý predtým tieto ťažkosti nemal).

Prírodou proti poteniu

Keďže sa chceme vyhnúť nepríjemnému spoločenskému faux-pas, mali by sme sa zaujímať o to, aby sme okolie najmä v teplých letných mesiacoch neobťažovali nepríjemným zápachom na firemných poradách, v čakárni u lekára či v hromadných dopravných prostriedkoch.

Účinnou metódou je používanie antiperspirantov. Väčšina z nich je však založená na chemickej báze a ide o syntetické výrobky. Je vôbec možné vyrobiť si domáci antiperspirant, ktorý by bol 100% prírodný? Áno, a je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Rastlinka, ktorá rastie aj vo vašej záhrade

Väčšina slovenských záhrad je domovom pre malú nenápadnú rastlinku s obrovskými schopnosťami – šalviu lekársku.

Šalvia lekárska patrí medzi byliny, ktoré sa tradične používajú ako prevencia nadmerného potenia. Môžete ju vyskúšať v prírodnom antiperspirante, ale ešte lepšia je vo forme doplnkov stravy alebo aj čaju. Pripraviť si môžete napríklad čaj do termosky, a to v pomere 2: 1 v prospech šalvie. Čaj popíjajte počas dňa po malých dúškoch, celkovo by malo ísť o približne tri až štyri šálky.

My sa však dnes budeme sústrediť práve na domácu výrobu antiperspirantu zo šalvie.

Ako na to

Pri príprave vlastného dezodorantu postupujte nasledovným spôsobom. Pripravte si výťažok z grepových semien, cyprusový olej, levanduľový olej a výluh zo šalvie (60 ml). Z každého oleja použite 10 kvapiek. Všetky prísady zmiešajte a vlejte do rozpračovacej fľaštičky. Ak budete chcieť použiť tento prírodný dezodorant, vždy ho najprv pretrepte.

Ak chcete vyskúšať iný prírodný prípravok proti poteniu, cyprusový olej môžete pokojne zameniť za grepový.

Skúste aj dezodorant z tymianu, šalvie, levandule a citrónovej kôry. Je veľmi svieži a príjemný. Zmiešajte dve polievkové lyžice sušeného tymianu, šalvie a levandule s lyžicou čerstvo nasekanej citrónovej kôry. Ďalej pridajte 250 ml destilovaného hamamelu a dve polievkové lyžice jablčného octu, ktorý ničí baktérie spôsobujúce zápach. Odvar nechajte týždeň lúhovať v prikrytej nádobe a potom ho preceďte.

Čo všetko dokáže šalvia?

Šalvia je univerzálny pomocník, s ktorým majú dobré skúsenosti mnohé domáce gazdinky, ale aj ľudia so zdravotnými problémami.

Šalvia vám dokáže pomôcť aj v týchto oblastiach:

  • ťažkosti s obličkami a močovými cestami
  • oslabená imunita
  • bolesti žalúdka
  • nadúvanie
  • uštipnutie hmyzom
  • silný prírodný repelent proti komárom
  • eliminuje zápaly ústnej dutiny
  • blahodárne vplýva na ženské hormóny (menštruačné bolesti)
  • pomáha bojovať proti mastným vlasom a vypadávaniu vlasov
  • pomáha pri problémoch s akné
  • ťažkosti so sústredením sa, pamäťou a pozornosťou
  • dodáva energiu
  • zlepšuje vytrvalosť (najmä pri duševnej práci)

Dnes najobľúbenejšie