Je potrebné nové oblečenie pred nosením vyprať? TOTO radia experti

Mnohí ľudia sa pri kúpe nového oblečenia pasujú s dilemou, či nový kúsok oblečenia vyprať alebo používať tak, ako ho zakúpili. Podľa prieskumu Dermatologického inštitútu v Cambridge až 80% bez váhania nosí novo zakúpené oblečenie akým sú tričká, nohavice, tielka či svetre. 13% opýtaných nosí bez vyprania dokonca novo-zakúpené spodné prádlo. Otázka teda stojí jasne – je potrebné nové oblečenie oprať, alebo ho môžeme používať okamžite?

Mali by ste vedieť, čo si obliekate

Častým argumentom ľudí, ktorí oblečenie používajú okamžite bol fakt, že sa obávajú o poškodenie oblečenia, vyblednutie farby, alebo toho, že oblečenie stratí atraktívny tvar. Niektorým sa nechce čakať, kým prádlo uschne a chcú ho použiť okamžite. Stojí to však za to?

Uznávaný odborník – profesor Donald Beliso upozorňuje, že v prípade nových šiat nevieme, čo si na seba vlastne obliekame. Tieto šaty však nikdy nemôžu byť dostatočne čisté a preto je podľa jeho slov to najmenšie, čo môžeme pre svoje zdravie urobiť, že ich jednoducho vyperieme. „Množstvo ľudí sa mylne domnieva, že najväčším problémom je v prípade nových vecí fakt, že ich mohli skúšať viacerí ľudia. Aj v prípade, že tričko, sveter alebo iný kus oblečenia pred vami nikto neskúšal, rozhodne nie je vhodný na okamžité nosenie. Dôvodom sú chemikálie, ktorými sú tkaniny napustené. Ide najmä o formaldehyd, umelé farbivá a celú radu ďalších látok, ktoré sú spúšťačom najrôznejších alergií, nepríjemných vyrážok, alebo iných podráždení pokožky. „ Odporúča preto každý novú kus oblečenia vyprať a zvoliť program s dvojitým plákaním.

Prečo podľa profesora Belisa väčšina ľudí nové oblečenie neperie? „Dôvodom je fakt, že chemické látky koncentrované v odevoch neohrozujú život ani nespôsobujú okamžité problémy. Práve naopak, postupne sa ukladajú v koži a prvé problémy sa môžu dostaviť až o mnoho rokov neskôr, vtedy sa už bohužiaľ nemusia dať liečiť, kedže často ide o chronické kožné ochorenia. Keby ľudia pocítili diskomfort pri okamžitom kontakte, určite by konali zodpovednejšie a vyhli by sa mnohým nepríjemným zdravotným ťažkostiam.“

Nikdy nevieme, kto ich mala na sebe

Druhým najväčším problémom nových šiat je už spomínaný fakt – že si ich pred nami mohol skúšať ktokoľvek. V tomto prípade hovorí doktorka Collinsová o riziku – prenášaných kožných chorôb. „Niektoré kožné infekcie môžu byť odovzdávané cez oblečenie, nehovoriac o riziku prenosu plesní a baktérií. Aby sa niektorý z uvedených problémov naplno prejavil, väčšinou je potrebný dlhší kontakt pokožky s tkaninou. Ak by ste oblečenie okamžite po zakúpení vyprali, ušetrili by ste si tak množstvo problémov.“

Odborníci sa zhodujú a ich postoj k novo-zakúpenému šatstvu je jednoznačný – je ho potrebné pred nosením vyprať. Napokon, čakanie na to, kedy naša novú blúza či nohavice uschnú je skutočne veľmi malá daň za zdravie, čo myslíte?

Ak z rôznych dôvodov odmietate nové prádlo aj naďalej pred nosení vyprať, dbajte aspoň na tie najchúlostivejšie kúsky, akými je spodné prádlo. To je v najužšom kontakte s pokožkou a preto by ste ho pred nosením mali rozhodne vyprať.

Zdroj: health, healthylife,

Dnes najobľúbenejšie