Chcete sa tešiť z bohatej úrody? Vložte priesady do slamy, neuveríte, aký úžasný vplyv to má na pestovanie!

Perfektný tip, pre každého, kto chce tento rok vyskúšať na svojej záhrade malý experiment. Čo by ste povedali na tak trochu netradičné pestovanie v slame?

Perfektný tip, pre každého, kto chce tento rok vyskúšať na svojej záhrade malý experiment. Čo by ste povedali na tak trochu netradičné pestovanie v slame? Áno, čítate správne, ide o skvelý tip, ako získať bohatú úrodu plodín na malom priestore, efektívne a skutočne jednoducho. Všetko, čo potrebujete, je balík – alebo balíky slamy, priesady, zemina a vlaha.

Proces založenia záhonu na balíku slamy trvá približne 10-12 dní.

Najskôr začneme s hnojivom na trávnik alebo rastliny. Ktoré nasypeme na balík alebo balíky slamy. Základom je, aby malo hnojivo aspoň 20% dusíka. Hnojivo tiež nesmie obsahovať herbicíd a malo by mať čo najmenej chémie.

Povrch balíka jednoducho posypeme hnojivom. Hnojivo sypeme na 1., 3. a 5. deň a vždy potom ako hnojivo nasypeme, zavlažíme balík vodou, aby čiastočky prenikli do celého povrchu.

Po približne 12 dňoch sa začnú v slame množiť prospešné baktérie, ktoré vytvoria ideálne podmienky na pestovanie plodín.

Teraz nastáva ideálny čas na výsadbou priesad alebo semienok do slamy. Vezmeme priesadu s pôdou. V balíku urobíme menší otvor a rastlinu aj s pôdou (rajčiny, papriku, bylinky – môžeme použiť akékoľvek priesady zeleniny) vložíme do otvoru. Okolo rastliny navrstvíme trochu substrátu na výsadbu. V podstate postupujeme, ako keby sme priesadu klasicky vkladali do pôdy. Pomocou substrátu ju v slame dostatočne upevníme.

Do slamy môžeme tiež vysadiť mrkvu, alebo iné plodiny. Použiť môžeme celý povrch balíka a dokonca, priesady môžeme vysadiť aj po stranách. Do pôdy tak môžeme semienka (napríklad spomínanú mrkvu) alebo iné priesady či semienka. Semienka vkladáme do pôdy v dostatočných rozostupoch.

Slamu po sezóne požite na prípravu skutočne kvalitného kompostu, na ktorom môžete opäť pestovať zdravé a silné plodiny. Ak pestujete paradajky, alebo ťahavé priesady, je dobré postaviť im v strede záhonu opornú sieť, po ktorej môžu rásť do výšky.

Pestovanie na slame má mnohé výhody – plodiny majú dostatok výživy, ktorá je rovnomerne distribuovaná. Sú chránené pred škodcami, burinou a chorobami. Majú vytvorené ideálne podmienky pre rast. Neváhajte a vyskúšajte tento malý záhradkársky experiment. Nezabúdame na pravidelné zavlažovanie takýchto záhonov.

Dnes najobľúbenejšie