Bude nádherná takmer bez práce: Záhradný architekt poradí perfektné tipy pre najkrajšiu skalku v okolí!

Záhradný architekt poradí, ako postupovať tak, aby bola skalka krásna celý rok, nezabrala vám veľa práce a aké rastlinky na ňu zvoliť!

Krásny ozdobný útvar, ktorý je kombináciou kameňov a pestrofarebných kvetov, dokáže pridať na krásne a atraktivite každej záhrade. Nie je však ani zďaleka jedno, ako skalku usporiadate a najmä aké rastlinky na ne vysadíte. Záhradný architekt poradí, ako postupovať tak, aby bola skalka krásna celý rok, nezabrala vám veľa práce a aké rastlinky na ňu zvoliť!

Tieto pravidlá dodržte!

Či už sa chystáte skalku stavať na kaskádovitom alebo rovnom teréne, tieto pravidlá by ste určite mali poznať. Na skalku volíme trvalky nižšieho, najmä kobercového a vankúšového vzrastu. Výška rastlín by nemala presahovať 30 cm. Dobré je staviť na známe a overené druhy, ktorým sa darí v našich zemepisných šírkach. Exotické rastliny vás môžu nepríjemne prekvapiť nielen zvýšenými nárokmi na starostlivosť, ale aj zlými vzťahmi so susednými rastlinami v skalke (môžu im odoberať živiny, či narušiť koreňový systém). Vyhnite sa rastlinám ktoré sa samovoľne vysemeňujú a nekontrolovateľne šíria. Veľmi zlými susedmi skalničiek sú brečtan, mäta, ruže, pivonky a agresívne druhy okrasných tráv.

Terén

Skalka môže byť na svahu, v rohu záhrady, na rovine, môže lemovať schody, alebo byť na umelo vytvorenom vyvýšenom – navezenom teréne. Do skalky sú ideálne väčšie skaly ale aj pórovité kamene, ktoré môžete osadiť skalničkami. Ideálna je na to nenáročná skalnica, ale aj rozchodník.

Ak plánujete menšiu skalku, ktorú tvorí len pár veľkých kameňov, je dobré pôdu medzi rastlinami vyplniť štrkom, nielen že to dobre vyzerá, ale pôsobí ako prírodný „mulč“ – zabraňuje vyparovaniu vlahy z pôdy a chráni pred výskytom buriny a škodcov. Keď máte skalku pred-pripravenú, s výsadbou rastlín počkajte aspoň týždeň, aby pôda sadla.

Aká hornina a podklad, také rastlinky

Podľa toho, aké horniny na vytvorenie skalky použijete, musíte pouvažovať aj nad výberom rastlín. Napríklad na skalke zo žuly, alebo kryštalickej bridlice sa bude dariť zvončeku, rozchodníku, alebo prvosienke chlpatej. Ak naopak použijete dolomit či vápenec, stavte na nátržník či erinus.

Väčšine skalničiek sa dobre darí v hlinito-vápenatej pôde s prímesou piesku. Ak máte vyslovene vápnomilné skalničky, pridajte do pôdy trochu starej omietky alebo drveného vápenca. Kyselomilné rastliny potešíte prímesou rašeliny alebo kremičitého piesku.

Pred vysádzaním rastlín je potrebné vyčistiť pôdu od buriny a korienkov – ide o dôležitý krok, ktorý by ste nemali obísť. Nezabúdajte tiež na dostatočnú drenážnu vrstvu, keďže väčšina skalničiek je veľmi háklivá na prílišnú vlhkosť pôdy. Skalničky nemusíte takmer vôbec zalievať – len v období najväčšieho sucha. Nezabúdajte, že skalničky nesmú byť až príliš natlačené jedna na druhej -napríkald na 1 meter štvorcový vám postačí 7-8 stredne veľkých rastlín.

Záhradný architekt tiež radí, aby ste na vytvorenie skalky stavili na jeden druh horniny, čím vytvoríte jednotný celok, ktorý dokáže vytvárať harmóniu. Okrem toho neodporúča používať okruhliaky z riek alebo kamene s príliš ostrými hranami, ktoré v kontraste s jemnými kvetmi pôsobia rušivo. Najprirodzenejšie vyzerá skalka na prirodzenom svahu, alebo vyvýšenom mieste.

Pozor:

Skalku nestavajte v blízkosti stromov, korene môžu nadvihnúť kamene a a paseku môže narobiť aj popadané lístie.

Kam s ktorou rastlinkou?

Po obvode skalky vysádzame rastliny najvyššieho vzrastu – kroviny ako jalovec, skalník, borovicu horskú (kosodrevina). Rastlin, ktoré tvoria živé koberce a previsy najlepšie vyniknú na okrajoch skalky. Najsilnejšie a najviac sa rozrastajúce skalničky sadíme na najhoršie miesta (škáry, stiesnené úseky skalky) – napríklad rozchodník a rožec. Konáme tak práve preto, aby sme obmedzili ich rozrastanie sa.

Skalka, ktorá kvitne počas celého roka

Skalničky spravidla nekvitnú počas celého roka a preto môžete skalku oživiť sezónnymi rastlinami. Na jar je dobré vysadiť cibuľoviny (narcis alebo tulipány), ktoré ohlásia nástup sezóny. Cibuľoviny vysádzame nepravidelne na rôzne miesta a úrovne skalky. Po ich odkvitnutí prázdne miesta po nich vyplníme letničkami (najlepšie je kúpiť si zmes semien – „letničky do skalky“). Navyše, vďaka letničkám môžete každý rok meniť vzhľad skalky. Našimi tipmi na letničky vhodné na skalku sú napríklad pafialka, iberka alebo gazánia.

Nezabúdajte ani vresoviny, ktoré budú skalku zdobiť celú jeseň až do neskorej zimy.

Nádherné farebné efekty na skalke dosiahne vysadením plamienka, taričky, kostravy, chudôbky vždyzelenej alebo primuliek.

Veľmi pekná je kombinácia okrasných tráv s trvalkami a trpasličími ihličnanmi. Výborným tipom je zvoliť trávy, ktoré počas zimy nevymrznú – napríklad kostrava, ostrica japonská, traslica alebo metlica.

Ak sa rozhodujete pre ihličnany, aj tie pridajú skalke na kráse a nemusíte si ich takmer vôbec všímať. Voľte trpasličie kultivary ihličnanov, ktoré môžete tvarovať, alebo nechať voľne rásť. Zlatým pravidlom je ihličnany vysádzať po niekoľkých kusoch – v skupinkách, pretože tak najlepšie vyniknú.

Najobľúbenejšie rastlinky na skalku

Rozchodník

Rastie aj vo voľnej prírode a na skalke sa mu darí bez vašej špeciálnej starostlivosti. Rýchlo sa rozširuje, rastie v hustých kobercoch a obľubuje suché pôdy s dostatkom váplna. Vyhovuje mu slnečné stanovsiko, okolo skál a kameňov.

Skalnica

Rovnako obľubuje suchšie pôdy a vyznačuje sa dužinatými listami. Môžete ju pokojne vložiť aj do prasklín v skale. Ak chcete rastlinu rozmnožiť, nie je nič jednoduchšie. Produkuje totiž dcérske ružice, ktoré jednoducho oddelíte a zasadíte tam, kam chcete.

Rožec

Ďalšia obľúbená skalnička s výškou približne 10-15 cm. Obľubuje ľahké priepustné pôdy. Ak takú pôdu nemáte stačí, ak do bežnej pôdy primiešate piesok alebo íl. Ak máte skalku na svahu, rastlinka najlepšie vynikne na vrchu skalky.

Klinčeky

Milujú slnko a dobre odvodnenú pôdu. Sú nenáročné, rastú v trsoch a ideálna pôda pre ne by mala byť vápenatá. Množia sa delením trsov a sú veľmi odolné a vydržia s minimálnou zálievkou.

Zvonček

Zvončeky sa môžu stlať, alebo vyrastať do výšky. Veľmi dobre sa farebne kombinujú s inými rastlinami a vyhovuje im stanovisko v polotieni. Na pôdu nemajú špeciálne nároky a prežijú tam, kam ich dáte.

Materina dúška

Zasaďte ju na slnečné a teplé stanovisko. Bude vás tešiť jemnými kvetmi a vábivou vôňou, ktorá pôsobí veľmi upokojujúco. Tvori jednotný voňavý koberce, kvitne od mája do augusta  a z jej kvetov si môžete pripraviť výborný čajík.

Tarička

Prežije na slnku aj v polotieni a kedže sú jej nároky na zálievku minimálne, táto trvalka je takmer nezničiteľná. Skôr ju treba v raste krotiť. Po odkvete je nutné príliš rozrastajúce sa rastliny zostrihnúť. Nájdete ju v škále farieb od červenej, ružovej až po fialovú.

Veľmi vďačnými a odolnými rastlinami sú na skalke aj romantické sedmokrásky, modroočko alebo sirôtky, ktoré navyše skalku krásne oživia.

Tip na záver:

Koncom jesene je dobré skalničky prikryť suchým lístím alebo ihličím. Výbornou pomocou na skalke vám bude stará vidlička. Je to skutočne najlepší nástroj na kyprenie zeminy, ktorá zároveň nepoškodí drobné korienky rastlín.

 

Dnes najobľúbenejšie