Ako bojovať proti voškám? Nekupujte drahé prostriedky z obchodu, toto funguje perfektne!

Vošky sa práve v tomto období začínajú čoraz častejšie objavovať na našich rastlinách a rozkvitnutých záhonoch kvetov či kríkov, o ktoré sa s láskou staráme.

Vošky sa práve v tomto období začínajú čoraz častejšie objavovať na našich rastlinách a rozkvitnutých záhonoch kvetov či kríkov, o ktoré sa s láskou staráme. Zdá sa, že invázii malých tvorov, ktoré dokážu doslova zaplaviť povrch rastlín a za pár dní urobiť poriadnu pohromu, sa nedá nejako zabrániť. Opak je však pravdou a dokonca, nepotrebujete na to ani chemické postreky z obchodu.

Prečo škodia?

Okrem toho, že si vošky na rastlinách radi pochutnajú, sú to prenášači chorôb a rôznych plesní, ktoré spôsobujú rastlinám poškodenia a deformácie. Tie sa samozrejme podpíšu aj na zdraví budúcich plodov. Preto je dôležité bojovať proti nim účinne a pokiaľ možno šetrnými prostriedkami.

Mravce sú ich komplicmi, zatočte najskôr s nimi!

Mravce zabezpečujú voškám prístup k zdroju potravy a ako odmenu si pochutnávajú na sladkom slize, ktoré vošky vylučujú. Preto je dôležité najskôr sa popasovať práve s mravcami. Použiť môžete viaceré účinné pasce, lepiace pásy alebo ďalšie triky, ktoré na ne platia. Keď odstránite mravce, bude omnoho jednoduchšie zbaviť sa samotných vošiek.

Pomôže príroda

Práve v prírode sa skrývajú silné pesticídy, ktoré špeciálne účinne zaberajú prti voškám. Medzi najúčinnejšie metódy patrí výluh zo žihľavy, cesnaku alebo žltej rastlinky vratiča obyčajného. Zloženie týchto rastlín a plodov pôsobí na vošky toxicky, ale neubližuje samotnej rastline ani životnému prostrediu. Navyše, tieto pesticídy si pohodlne natrháte vo vašej záhrade.

Výluh zo žihľavy:

Urtica-ure-1

Najúčinnejšie pôsobí na rastliny, ktoré sú mladé a dosiaľ nevytvorili kvety. Výluh vyrobíme z 1 kg natrhanej čerstvej žihľavy a 10 l vody – najlepšie dažďovej. Necháme vylúhovať 1 deň a potom scedíme (nezabudnite žihľavu poriadne vyžmýkať, práve v nej je najviac účinných látok). Aplikujeme na postihnuté rastliny.

Výluh z Vratiča obyčajného:

vratič

Najlepší je na ochranu jahôd, malín, ostružín a okrem vošiek sa popasuje aj s obaľovačom. Na výluh potrebujeme 40 g sušených kvetov vratiča a 1 l vriacej vody. Kvety zalejeme a necháme lúhovať 15-20 minút. Scedíme, kvety opäť vyžmýkame a keď tekutina vychladne, aplikujeme na rastliny ako postrek.

Výluh z cesnaku

GarlicBasket

Cesnak má vo všeobecnosti silné odpudzujúce účinky pre akýkoľvek hmyz a škodcov. Poradí si teda aj s voškami. Na získanie 1 l výluhu potrebujeme 25 strúčikov a 1 liter vriacej vody. Strúčiky cesnaku nasekáme alebo nastrúhame a zalejeme vodou. Necháme lúhovať 10-15 minút, scedíme a aplikujeme na postihnuté rastliny.

zdroj: wikihow, gardenongknowhow

Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

Dnes najobľúbenejšie