Babička dokázala vypestovať ananás na parapete. Tvrdí, že to dokáže každý, treba iba poznať TOTO tajomstvo

Ak máte dojem, že chcieť v našich klimatických podmienkach pestovať na parapete za oknom ananás je číre šialenstvo, možno vás úprimne prekvapí správa, ktorú prinieslo hneď niekoľko britských denníkov. Za najväčšiu pestovateľskú hviezdu ostrovov za kanálom La Manche totiž považujú pani Kath Paciuszkovú z Cornwallu, ktorá pred šiestimi rokmi zasadila vršok ananásu, a ten sa jej nielen uchytil, ale nedávno priniesol aj svoj prvý chutný plod.

Pani Paciuszková pritom neurobila s ananásom nič výnimočné. Z ovocia, ktoré s rodinou zjedli pred šiestimi rokmi, odkrojila vršok a na skúšku ho zasadila. Kvetináč potom umiestnila na parapet okna, a starala sa o neho ako o bežnú izbovú rastlinu. Udržiavala ho v zdraví a snažila sa, aby vyzeral pekne.

„Roky sa nič nedialo, až pred niekoľkými týždňami sa náhle objavil fialový kvet. Keď rastlina odkvitla, buľva, ktorá po kvete zostala, sa začala zväčšovať. Povedala som si ‚fíha‘, ale nič som nerobila, iba rastlinu ďalej zalievala. O pár týždňov neskôr začala mať buľva tvar ananásu,“ citujú britské denníky šesťdesiatšesťročnú pestovateľku.

Ananás, ktorý Britka nakoniec zožala, mal v priemere viac ako desať centimetrov. Na rozdiel od plodov kupovaných bežne v obchode mal ten domáci trochu tmavší odtieň, bol viac dohneda.

Keď ho pani nakrájala na plátky a spoločne so svojimi vnúčatami ochutnala, bol nádherne šťavnatý a báječne sladký. S rodinou sa zhodli na tom, že doma vypestovaný ananás je oveľa lepší, než ktorýkoľvek kupovaný, ktorý doteraz mali.

Vypestujte si tropické ovocie u vás doma! Ako na to?

Vypestovať si domáci ananás je jednoduchšie, ako by ste si mohli myslieť. Hoci ide o tropickú rastlinu, v skutočnosti sa dokáže ujať aj vo vašich domácich podmienkach.

Ukážeme vám jednoduchý postup, pomocou ktorého si s malou dávkou trpezlivosti môžete aj vy doma dopriať trochu exotiky.

1. Všetko, čo potrebujete, je jeden kus z ananásu (môžete ho kúpiť v obchode) a trocha vody.

Dbajte na to, aby bol ananás čerstvý a nebol napadnutý plesňou. Oddeľte nožom špičku s listami. Nožom špičku mierne obrežte a potom zvyšok vykrúťte rukou. Aj keď to spočiatku pôjde ťažšie, časom ananás povolí.

10844665 collage1 650 1467293126.jpgDsc_0198.jpgDsc_0199.jpg Dsc_0200.jpg

2. Špičku očistíme a ponoríme do vody.

Je dôležité zbaviť sa dolných lístkov, ktoré sú zakrpatené. Rastlinu je potrebné ponoriť do vody, aby pustila korene. Najlepšie do kompótového pohára, spodná časť by pritom mala byť ponorená do vody asi 1-2 cm. Potom pravidelne dolievajte vodu a dajte pozor, aby plod nehnil.

10844815 collage2 650 1467293126 1.jpg

3. Keď rastlina pustí korene, zasadíme ju.

Ananás treba zasadiť do záhradníckeho substrátu a riečneho piesku v pomere 2:1. Rastlina by sa mala poriadne zakoreniť po 7-8 týždňoch. Spoznáte to podľa toho, že vám vyrašia novo vzniknuté listy.

Rastlinu zalievajte len vtedy, keď zemina vyschne. Rozhodne nepolievajte, keď je ešte mokrá! Na polievanie používajte odstatú vodu.

Miesto by malo byť dobre osvetlené, ale rastlina by nemala byť na priamom slnku.

Najčastejším dôvodom, prečo rastlina uhnije, je pričasté polievanie a príliš prudké svetlo.

10844765 collage3 650 1467293126.jpg

Nezabudnite starostlivo strihať odumreté listy a ako bude ananás rásť, premiestnite ho do väčšieho črepníka! Udržujte rastlinu mimo prievanu.

4. Ananás hnojíme celoročne.

Na hnojenie môžete použiť tekuté hnojivo alebo tyčinky pre orchidey. Ananásovník dajte pod okno, kde naňho bude svietiť slnko. Dávajte ale pozor v lete, aby ho veľa slnka nevysušilo.

Doba zrenia bytového ananásu závisí na odrode, ale v priemere to bude trvať asi 2-3 roky.

Celú tú dobu, môžete sledovať vývoj a rast rastliny priamo pred vašimi očami.

10844865 collage001 650 1467293126.jpg

Spočiatku bude rásť iba zeleň. Asi po 16 mesiacoch sa vytvorí kvet .

10845165 collage002 650 1467293126.jpg

Z neho sa bude tvoriť plod, ktorý sa bude každý deň viac a viac podobať ananásu.

10844915 collage003 650 1467293126.jpg

Ananás časom zožltne, dozrie a vy ho budete môcť konečne ochutnať.

Takto môžete pestovať krásne tropické rastliny a chutné ovocie v pohodlí vášho domova.

Prajeme vám veľa šťastia!

Dnes najobľúbenejšie