Ako znížiť teplotu dieťaťa bezpečnými metódami? Toto by mal vedieť každý rodič!

Zvýšená teplota je prirodzenou obrannou reakciou tela, ktorá sa spája so špecifickými prejavmi. Podávanie liekov aj pri nepatrnom zvýšení teploty môže paradoxne viac uškodiť, ako pomôcť. Ako pomôcť telu znížiť teplotu prirodzene a ako spoznať, že je čas podať liek?

Zvýšenie telesnej teploty je obranná reakcia organizmu v boji s infekciou. Telo spúšťa procesy, ktoré potláčajú rast a množenie baktérií, zvyšuje sa aktivita a funkcia bielych krviniek, dochádza k rýchlemu odvádzaniu škodlivých látok z tela a aktivuje sa produkciu interferónu, ktorý zohráva dôležitú funkciu v našom imunitnom systéme.

Lekári odporúčajú neznižovať teplotu dieťaťa do momentu, kým nepresiahne 38 stupňov Celzia. Lieky podávané pri zvýšení teploty oslabujú prirodzenú obrannú reakciu tela, ktoré je schopné poradiť so zvýšenou teplotou aj samé. Sprievodnými prejavmi zvýšenej teploty sú malátnosť, únava, zimnica a pocity slabosti. Mnohí rodičia sú pri takýchto prejavoch teploty u detí frustrovaní a z obáv pred ďalším zvyšovaním teploty podávajú dieťaťu lieky aj pri nepatrnom zvýšení. Poradíme vám, ako postupovať pri zvýšenej teplote prirodzenými metódami, ktoré detskému telu v boji proti chorobe pomôžu.

Od 37 – 38 °C hovoríme o zvýšenej teplote.

Od 38 do 40 °C o horúčke.

Nad 40 °C o nebezpečnej hyperpyrexii.

Bezpečné metódy na zníženie teploty:

1 (1)

Zmiešajte jablčný ocot s vodou v pomere 1:3 a v tomto namočte bavlnenú handričku. Potom handričku prikladajte na čelo, zápästia, ruky, nohy a hrudník.

Octový zábal je dobré nechať priložený na čele dieťaťa a pravidelne ho meniť – keď sa zahreje. Aby dieťa ľahšie zvládalo tieto procedúry, prečítajte mu rozprávku alebo pustite obľúbený film.

Telo dieťaťa potierame vlažnou vodou, prípadne vysprchujeme vlažnou vodou (vodu necháme z kože čiastočne odpariť). Účinnou metódou sú vlažné zábaly. Zábaly dávame na hrudník dieťaťa a prikryjeme suchou prikrývkou. Pri zábaloch vždy vynechajte ruky a nohy dieťaťa. Zábaly meníme každých 10-15 minút.

Zabezpečte dieťaťu dostatok tekutín. Ideálne sú teplé nápoje (čaje – napríklad lipový čaj), ktoré pomáhajú vypotiť sa a urýchľujú tak odvádzanie škodlivých látok z tela. Pozor, čaj nesmie byť horúci.

Zabezpečte dostatočné vetranie v miestnosti – cirkulácia vzduchu je dôležitá. Ťažký, nevetraný vzduch prispeje k zhoršeniu prejavov choroby.

Nechajte dieťaťu len 1 voľnú vrstvu oblečenia (ľahký bavlnený odev), aby mohla teplota rýchlejšie odchádzať z tela. Oblečenie pravidelne prezliekajte, aby dieťa nikdy neostalo vo vlhkých prepotených šatách.

Teplotu merajte každých 20 minút.

Pozor:

Ako sme už spomínali, tieto metódy pomáhajú telu vysporiadať sa s teplotou prirodzene, bez liekov. Používajte ich však len dovtedy, kým teplota nepresiahne hranicu 38 maximálne 38, 5 stupňov Celzia. Potom je nutná návšteva lekára alebo užitie liekov na zníženie teploty. Rapídne stúpajúca teplota je znakom, že infekcia je rozsiahla a telo si s ňou samo neporadí.

Každé dieťa je iné a iná je aj tolerancia a prejavy zvýšenej teploty. Prírodné a domáce metódy používajte len v tých prípadoch, keď sú tvár aj ušká ružové – majú farbu. Ak spozorujete blednutie, rýchle stúpanie teploty, problémy s dýchaním, zmätenosť či dokonca krátku stratu vedomia, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.

Pri veľmi malých deťoch nie je vhodné znižovať teplotu potením. Malé dieťatko nemá dostatočne rozvinutý systém regulácie telesnej teploty a môže dôjsť k prehriatiu organizmu.

Dnes najobľúbenejšie