Ako predĺžiť trvanlivosť potravín? Pomôže prekvapivo jednoduchá vec!

Aj zjavná maličkosť môžeme mať na trvanlivosť a čerstvosť potravín zásadný vplyv. Takto môžete ich trvanlivosť predĺžiť.

Keď vybaľujeme nákup z obchodu, potraviny automaticky ukladáme na svoje miesto v kuchyni, komore alebo chladničke. Vedeli ste, že práve tento krok môže mať na ich trvanlivosť zásadný vplyv? Nie je totiž vôbec jedno, ktoré druhy potravín v chladničke susedia.

Hovorí sa, že jedna lastovička jar nerobí, ale zato jedno jablko dokáže rozpútať vo vašej domácnosti rozbroje medzi potravinami. Sú isté druhy ovocia a zeleniny, ktoré si pri uskladňovaní vyžadujú špeciálnu pozornosť. Niektoré druhy nemôžete ukladať vedľa seba, inak vám narobia zbytočnú škodu a potraviny, ktoré ste si zadovážili, sa vám pokazia. Našťastie, dá sa tomu predchádzať vhodným usporiadaním jednotlivých druhov.

Zasadací poriadok

Keď budete dbať na ideálny „zasadací poriadok“ zeleniny a ovocia v chladničke, kuchyni či špajze, vaše potraviny vydržia uskladnené dlhšiu dobu v dobrom stave. Všetci vieme, že jedno hnilé jablko dokáže spôsobiť, že sa začnú kaziť aj ostatné, ktoré sú pri ňom. Čo ste možno ale nevedeli je to, že aj dobré jablko, ktoré zreje, môže spôsobiť, že vám pokazí melón, ktorý je hneď vedľa neho. Pričom negatívny vplyv má prítomnosť jabĺk aj na iné druhy ovocia. Preto by ste mali vedieť, aké pravidlá treba pri uskladňovaní potravín dodržiavať. Časom si na to zvyknete tak, že už sa nad tým ani nebudete musieť zamýšľať.

V čom je problém

Dôvodom celého tohto uskladňovacieho „cirkusu“ je v tom, že určité druhy ovocia a zeleniny počas dozrievania prirodzene produkujú etylén, ktorý môže ovplyvňovať živostnosť ich „susedov“ na poličke. Supermarket Sainsbury´s preto zostavil zoznam odporúčaní, uvádzajúci ktoré potraviny medzi sebou udržiavajú priateľské vzťahy a ktoré by, naopak, vedľa seba na polici byť nemali.

Susedské vzťahy

Banány „nevychádzajú dobre“ asi zo žiadnym druhom ovocia ani zeleniny, a preto by mali byť osamote. Inak mnohým druhom môžu spôsobiť rýchlejšie dozrievanie a kazenie. Mali by ste im teda vyhradiť zvláštne miesto, ďalej od ostatných prírodných pochúťok.

Jablká aj melóny je dobré uskladňovať v chladničke, aby vydržali čo najdlhšie čerstvé, ale jablká, ktoré vylučujú etylén, spôsobujú mäknutie melóna.

Zemiaky, aj sladké zemiaky, by ste mali skladovať na suchom tmavom mieste, ktoré je dobre vetrané. Aby ste zabránili ich pučaniu, nemalo by sa pri nich nachádzať žiadne ovocie. Neodporúča sa skladovať pri nich ani cibuľu, pretože zemiaky sú náchylné napáchnuť jej silnou vôňou a ak sú tieto dva druhy zeleniny dlhodobo uložené vedľa seba, majú tendenciu sa rýchlejšie kaziť.

Jablká, hrušky, kivi, mango, broskyne, marhule či slivky. Všetky tieto druhy ovocia produkujú etylén počas toho, ako postupne zrejú. Postupne sa tak mení ich mäkosť, farba a textúra povrchu. Pri tomto ovocí je teda potrebné dávať pozor na to, aby neboli pri iných druhoch ovocia či zeleniny. Ale napríklad čerešne sú odolné voči negatívnym účinkom etylénu, ktorý vylučujú, preto nie sú náročné, vedľa čoho ich umiestnite.

Uhorka, paprika, karfiol aj brokolica môžu byť uskladnené v chladničke. Ale dávajte pozor, aby neboli v blízkosti ovocia, ktoré by ich poškodzovalo vyučovaným etylénom.

A ešte niekoľko tipov:

Keď skladujete nektárinky, broskyne a hrušky pri izbovej teplote, sú sladšie. V chladničke trochu strácajú svoju chuť, takže ich tam zbytočne predčasne nedávajte.

Slivky a paradajky môžu byť spolu v chladničke, ale pre ich lepšiu chuť ich vytiahnite skôr, ako ich budete konzumovať, aby sa trochu zahriali pri izbovej teplote.

Kivi a avokádo nechajte dozrieť a až potom ich môžete odložiť do chladničky, aby vám dlhšie vydržali. Ak potrebujete, aby vám avokádo rýchlejšie dozrelo, nechajte ho pri jablku. Toto je prípad, kedy sa dá jeho prítomnosť pri inom ovocí využiť v pozitívnom zmysle.

Dnes najobľúbenejšie