plny-hrniec_transparent_negativ.png

11 receptov na tie najlepšie domáce knedle na slano aj na sladko: Kto neochutná, môže ľutovať!

Máte radi domáce knedle? My ich doslova milujeme, na všetky možné spôsoby a prevedenia. Nenechajte si ujsť tie najlepšie recepty, ktoré sme pre vás zozbierali.

Máte radi domáce knedle? My ich doslova milujeme, na všetky možné spôsoby a prevedenia. Nenechajte si ujsť tie najlepšie recepty, ktoré sme pre vás zozbierali. Vyskúšajte výborné kysnuté knedle, maďarské knedle zo staršieho pečiva, alebo napríklad aj sladké mini knedličky z tvarohu. Každý jeden recept je výborný!

Výborné knedle pripravené v rúre

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Vynikajúce knedle zo staršieho pečiva!

Potrebujeme:

50 g detskej krupice

150-200 ml mlieka

50-70 g masla

Hrsť najemno nasekanej petržlenovej vňate

3 vajcia

1 ks staršej bielej veky alebo staršie rožky

Voliteľné: nadrobno nasekaná šunka alebo slaninka

Postup:

Vajcia rozdelíme na biely a žĺtky. Veku nakrájame na malé kocky, pridáme petržlenovú vňať, rozmiešané žĺtky, mlieko a krupicu. Dôkladne premiešame, aby sa všetky prísady prepojili.

Z bielkov ušľaháme tuhý sneh a vložíme ho na 20 minút do chladničky odležať a opatrne ho vmiešame do hmoty. Takto pripravené cesto vložíme do chladničky na 20 minút odležať.

Potom z cesta mokrými rukami formujeme guličky a ukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie, alebo vymastený maslom. Potrieme rozpusteným maslom, vložíme do rúry a pečieme pri teplote 10-13 minút.

Kysnutá knedľa z minerálky

Potrebujeme:

500 g múky – polohrubá a hrubá 1:1

1 vajce

100 ml perlivej minerálky

1 lyžicu oleja

Soľ

Na kvások:

½ kocky droždia

Vlažné mlieko (asi 150 ml)

1 lyžičku kr cukru

Postup:

Z droždia, mlieka a cukru vymiešame kvások. Do misky nasypeme múku, pridáme kvások, ostatné prísady a pomocou ručného šľahača s metličkami na miešanie cesta si vymiešame jednotné cesto.

Podľa potreby môžeme pridať viac múky, alebo minerálku. Cesto by malo však byť tuhšie, nie príliš tekuté, aby sa dali vytvarovať pekné bochníčky.

Na konci je dobré cesto ešte premiesiť v rukách, takto najlepšie zistíte, akú má konzistenciu.

Cesto necháme podkysnúť 30-45 minút. Cesto by malo vyzerať takto.

Z cesta na pomúčenej doske vytvarujeme jednotlivé bochníčky – z tejto dávky nám vyjdu tri knedle. Bochníčky necháme ešte 15 minút podkysnúť.

Naparujeme po jednom. Klasicky na naparováku, každú 20 minút.

Karlovarská knedľa odkukaná od Polreicha

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Karlovarská knedľa odkukaná od Polreicha

Potrebujeme:

250 g staršieho pečiva

250 ml mlieka

2 žĺtky

Soľ

Štipku muškátového orieška

20 g masla

40-50 g hrubej múky

Sneh ušľahaný z dvoch bielkov

Moje vylepšenie:

Dobre prerastená slaninka nakrájaná nadrobno

Postup:

Pečivko nakrájame na kocky a zalejeme rozmiešanými žĺtkami s mliekom. Pridáme soľ, štipku muškátového orieška, nadrobno nasekanú petržlenovú vňať a hrubú múku – všetko dôkladne premiešame a nakoniec primiešame aj sneh z bielkov. Sneh vmiešame do zmesi opatrne, aby sme mali cesto krásne nadýchané. Potom si navlhčíme ruky a z cesta formujeme guľôčky. Knedle varíme vo vriacej vode asi 15 minút.

Knedľa zo starých rožkov trochu inak

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Najlepšia knedľa zo starých rožkov trochu inak:

Potrebujeme:

20 starších rožkov

500 ml mlieka

Zväzok petržlenovej vňate

5 vajec

100 g bravčovej masti

Soľ, mleté korenie

1 cibuľu

100 g slaniny nakrájanej nadrobno

Môj tip: Štvťku hlávky uvarenej brokolice alebo karfiolu – u nás doma nepátrime k fanúšikom tejto zeleniny v tomto recepte chutia výborne. Ak sa však obávate výsledku, môžete vynechať.

Postup:

Rožky nakrájame nadrobno a zalejeme mliekom, počkáme, kým rožky dobre neasiaknu.

Vajcia rozdelíme na bielky a žĺtky, žĺtky pridáme k rožkom a bielky ušľaháme na tuhý sneh so štipkou soli.

Na panvici si rozpustíme masť a opražíme nadrobno nakrájanú cibuľku. Pridáme aj slaninku a spolu krátko restujeme.

K rožkom primiešame cibuľku so slaninou a masťou a aj nadrobno nasekanú petržlenovú vňať. Pridáme aj uvarenú brokolicu alebo karfiolu – bez stonky, len mäkké časti. Nakoniec primiešame sneh a vymiešame do jednotnej hmoty.  Dochutíme soľou a korením. Z cesta tvarujeme jednotlivé knedle a varíme v utierke alebo fólii po dobu 25 minút. Necháme chvíľku vyhladnúť a nakrájame niťou na pásiky.

Maďarské knedličky zo staršieho chlebíka

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt maďarské knedličky

Potrebujeme:

10-12 krajcov chleba alebo iného pečiva (cca  500 g)

¾ šálky – 1 a ¼ šálky teplého mlieka

2 lyžice čerstvej petržlenovej vňate

Soľ a korenie

2-3 vajcia

Kúsok pálivej papriky nakrájanej nadrobno, alebo pálivého korenia (ak nemáte radi pálivé, vynechajte)

Voliteľné: Slaninka, opražená cibuľa, šunka, cesnak alebo výbornou voľnou sú aj oškvarky

Postup:

Chlieb natrháme na kúsky, preložíme do misky a zalejeme mliekom – mlieka možno budete potrebovať viac alebo menej, podľa toho, aký suchý je chlieb. Chlieb s mliekom ľahko premiešame, prikryjeme a necháme 30 minút odležať. Potom premiesime rukami a vytvoríme husté cesto. Do tohto cesta pridáme vajcia a ostatné prísady, miesime, kým nevznikne jednotná hmota – cesto by sa nemo príliš lepiť. Premiešame tak, aby vznikla jednotná hmota. Ak sa vám cesto zdá príliš riedke, pridajte 1-2 lyžice krupice (vďaka krupici budú knedličky nadýchanejšie). Z hmoty tvarujeme mokrými rukami guličky a tie jednoducho uvaríme vo vriacej vode. Varíme asi 20 minút a sem tam premiešame. Potom vyberieme a servírujeme horúce.

Výborná knedľa, uvarená v polievke

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Máte doma staršie pečivo? Pripravte si z neho chutnú domácu knedľu hotovú raz-dva!

Potrebujeme:

500 g staršieho pečiva nakrájaného na malé kocky

2 vajcia

3 ks cibule

Petržlenovú vňať nakrájanú nadrobno

5 plátkov slaniny nakrájanej nadrobno

Soľ a korenie podľa chuti

Mlieko na zaliatie pečiva

Štipku muškátového orieška

Olej

Postup:

Pečivo polejeme trochou mlieka – stačí skutočne len trocha mlieka, podľa potreby budeme mlieko pridávať neskôr.

Cibuľu nakrájame nadrobno a opražíme na troche oleja dozlatista. Pridáme kúsky slaniny a všetko spolu chvíľu opekáme na miernom plameni. Túto zmes zmiešame s nakrájaným pečivom.

Pridáme petržlenovoú vňať, rozmiešané vajíčka, dochutíme soľou, koreninami a vymiešame lepivú hmotu (podľa potreby pridávame mlieko, ak sa nám zmes zdá príliš suchá). Necháme odpočívať 15 minút.

Na varenie môžeme použiť potravinársku fóliu, plátno, alebo napríklad aj sáčky na tlačenku. Jednoducho do nich navrstvíme hmotu, pevne uviažeme na oboch koncoch a varíme vo vriacej vode približne 25 minút.

Môj typ: Knedle získajú skvelú chuť, ak ich varíte v plátne alebo utierke v polievke (ja varím v nedeľu v klasickom vývare a knedle sú skutočne vynikajúce) :-).

Knedličky z cukety

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Výborné knedličky z cukety a starších rožtekov: V

Potrebujeme:

1 malú cuketu (asi 250 gramov)

250 g hrubej múky alebo krupice

5 starších rožtekov

2 vajcia

Štipku prášku do pečiva

Štipku soli

Petržlenovú vňať nasekanú nadrobno

Postup:

Cuketu umyjeme, múžeme ošúpať (ale nie je to potrebné) a vyberieme vnútro s jadierkami. Nastrúhame, pridáme k nej nadrobno nakrájané rožky, rozšľahané vajce, múku, prášok do pečiva, soľ aj petržlenovú vňať. Zmes bude suchšia, ale tak to má byť, knedle sa vám budú ľahko tvarovať. Môžeme tvarovať mini bochníčky, alebo guľôčky (ja odporúčam guľôčky, bochníček sa mi trochu rozpadal). Knedle zľahka poprášime múkou a dáme varič do osolenej vriacej vody. Varíme podľa veľkosti – na najväčšie potrebujeme asi 15 minút, na najmenšie stačí aj 8 minút.

Podávame s omáčkou podľa chuti.

5-minútové knedličky z tvarohového cesta

Potrebujeme:

250 g mäkkého tvarohu

100 g detksej krupice

Ja pridávam do cesta aj trošku soli (asi 1/3 – 1/2 lyžičky), zdá sa mi potom ešte chutnejšie

Postup:

Obe prísady (prípadne aj štipku soli) zmiešame na pracovnej doske a vypracujeme cesto, ktoré len vyformujeme do tvaru valčeka a narežeme na jednotlivé knedličky. To je všetko. Teraz už je to len na vašej fantázii, ako chcete knedličky pripraviť.

Ja robím tak, že každý kúsok vytvarujeme na malú placku, do stredu uložím ovocie, karamelku, alebo lekvár a potom vyformujem do tvaru knedlíčka. Dým variť vodu a kým zovrie, nechám knedličky chvíľku odležať.

Nahádžem do vriacej vody a keď vyplávajú necháme povariť ešte 2-3 minúty. Môžete podávať preliate maslom, orechmi alebo kyslou smotanou. Ja si na nasucho opražím na panvici strúhanku, pridám maslo, práškový cukor a v tejto zmesi vyváľam uvarené knedličky.

Zemiakové knedle od tety z Poľska

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Najlepší recept na zemiakové knedle: Originál od tetušky z Poľska, také dobré sme ešte nejedli!

Potrebujeme:

Na cesto:

100 g krupice

700 g zemiakov – uvarených v šupke deň vopred

2 vajcia

150 g hrubej múky

80 g najemno zomletej strúhanky

Náplň:

250 g slaninky, alebo údeného mäsa

1 veľkú cibuľu

Olej na opraženie

Postup:

Zemiaky ošúpeme a nastrúhame na jemnom strúhadle. Pridáme sypké prísady a rozšľahané vajcia. Vypracujeme jednotné cesto, ktoré nelepí.

Cesto preložíme na pomúčenú pracovnú dosku a rozvaľkáme na plát s hrúbkou asi 1 cm. Potom plát rozdelíme na jednotlivé diely – štvorce alebo obdĺžniky a do ich stredu navrstvíme náplň. Cibuľku a slaninku, ktoré sme si opražili na panvici – náplň by mala byť vychladnutá.

Potom jednoducho zabalíme a vytvorímtvar guličky (tetuška robila skôr tvar vajíčka, ale aj guličky sú v poriadku :-)). Vkladáme do vriacej osolenej vody a varíme asi 10 minút – záleží to aj od veľkosti knedlíčiek.

Podávame s opraženou cibuľkou a dusenou kapustou.

Slivkové knedle

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Najdokonalejšie slivkové knedle od babičky z Oravy: Miznú tak rýchlo, že ich nebudete stíhať robiť!

Potrebujeme:

270 g polohrubej múky

1 kg zemiakov uvarených v šupke

1 vajce

Štipku soli

1 lyžičku masla

Slivky

Na posypanie:

Strúhanka, maslo, práškový cukor

Postup:

Zemiaky necháme vychladnúť a následne ošúpeme a nastrúhame. Do stredu strúhaných zemiakov urobíme jamku (podobne, ako keď pripravujeme jamku na kvások) a rozbijeme do nej vajce, pridáme maslo, soľ a postupne aj múku. Miesime, kým cesto neprestane veľmi lepiť – cesto bude stále mierne lepivé, ale ak lepí až príliš, pridáme ešte viac múky.

Cesto preložíme na pomúčenú dosku a rozvaľkáme na plát hrubý asi ½ cm. Plát cesta narežeme ostrým nožom na štvorce (asi 6×6 cm). Na každý štvorec uložíme slivku – podľa veľkosti sliviek ukladáme polovice alebo štvrťky. Potom cesto zabalíme tak, aby vznikol guľatý tvar so slivkou uprostred.

Gule uvaríme vo vriacej vode so štipkou soli. Varíme asi 6-7 minút. Medzitým si na panvici rpzpustíme maslo a opražíme na ňom strúhanku. Uvarené gule vyberieme a hneď obaľujeme v strúhanke. Posypeme práškovým cukrom a pokvapkáme rozpusteným maslom. Výborné jedlo je pripravené a chutí ako od babičky!

Knedle výborné k dusenej kapuste

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Tieto knedle sú také fantastické, že v malom ich určite nerobte: U nás sa na ne vždy stojí v rade!

Potrebujeme (na cca 35 knedlí):

15-20 starších rožkov

700 g údenej slaninky

5 vajec

750 ml mlieka

300-400 g hrubej múky (len toľko múky, aby sa masa spojila, netreba to preháňať)

Soľ a muškátový oriešok

Najemno nasekanú petržlenovú vňať

Olej

Postup:

Rožky nakrájame na drobné kocky. Panvicu potrieme trochou oleja a opražíme na ňom slaninku. Potom pridáme rožky a spolu opražíme dozlatista.

Potom preložíme do misy a prilejme mlieko spolu s rozšľahanými vajíčkami. Zmes necháme nasiaknuť a ochutíme ju soľou, vňaťou a muškátovým orieškom.

Nakoniec prisypeme múku a premiešame, aby sa masa spojila. Potom zo zmesi mokrými rukami formujeme guľôčky veľké asi ako mandarinku.

Knedle zľahka obalíme v múke (knedle sa tak nezlepia), uložíme na podložku a vložíme do vriacej vody. Varíme asi 20-25 minút, alebo kým knedle nevyplávajú nad hladinu.

Hotové knedle prepichneme, aby sa uvoľnila para z vnútra. Ak chcete otestovať, či sú knedle skutočne hotové, vyberieme jeden a prekrojíme – tak hneď viete, či sú hotové. U nás síce tento problém nepoznáme, ale ak sa knedle zvýšia, pokojne ich môžete zamraziť na neskôr.

Najlepšie recepty na dnes